Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Medya'ya operasyon iddiaları

info@haberdukkani.com 28 Ağustos 2015 Cuma

Birileri sürekli olarak medya'ya operasyon yapılacağı dedikodularını gündemde tutarak, ülkede tedirginlik yaratmaya çalışıyorlar.

Toplumda uyandırılacak korku, endişe ve tedirginlikten bile çıkar sağlamaya çalışıldığı çok açık.

Bir dönem "paralel yapı"nın ülkede yarattığı korku düzenekleri birer ikişer bozulurken, iyice telaşa kapılan çevreler, gazetecilere yönelik operasyon dedikodularını körükleyerek medya mensuplarının eleştirilerinin giderek daha da sertleşmesini sağlamaya çalışıyorlar, böylece dünyaya Türkiye'de "demokrasinin askıya alındığını" kanıtlama gayretindeler. Nevar ki; iktidarın medya'da "iş kazası"na izin vermeyeceği çok açık.

İlginçtir ki; bazı basın yayın kuruluşları ile dış basının manşetleri, ilgi alanları ve ele aldıkları konular arasında çarpıcı benzerlikler göze çarpıyor! Sanki bu yayınların genel yayın yönetmenleri ya da patronları aynı kişiler!

Türk basın kuruluşları "özgür" yayıncılığını sürdürmeli, her kalem vicdanı hür olarak düşüncelerini sonuna kadar savunabilmeli.. Ancak kalemlerin mürekkepleri birileri tarafından doldurulmamalı. İşin püf noktası da burada..

Kişisel görüş ve eleştirilerin dile getirilmesime herkes saygılı olmalıdır. Toplum ve ülke çıkarlarını hiçe sayarak birilerinin çıkarları ve görüşleri doğrultusunda kalemşörlük yapılıyor olmasına da karşı duracak olan yine medyanın kendisi olacağından kimsenin kuşku duymaması gerekir. İradesini kiraya vermemiş nice kalem zaten bu görevi başarıyla yerine getiriyor. O halde telaşa kapılıp endişelere sürüklenmeye gerek yok.

Demokrasi tıkır rıkır işliyor. Türkiye sandık başına gidecek, ardından sular durulacak. Ekonomi kendi kurallarıyla işlerken spekülatif kazanç peşinde koşanlar düş kırıklığına uğrayacaklar.

Siyasetçilerin söylem ve tutumları çok da ciddiye alınacak argümanlar değildir aslında.. Siyaset çok yüzlü bir oyundur. Her gün yeni dengeler kurularak sürüp giden bu ilginç oyuna sakın olaki kendinizi kaptırmayın. Böylece hiç başağrı çekmez, panikatak illetine kapılmazsınız.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük