Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Milletvekili kötü örnek olursa

info@haberdukkani.com 22 Mart 2011 Salı

Milletin vekili millete örnek oldu, polise taşla saldırdı, komiser tokatladı!

Bilmiyorlar mı ki, tokatladıkları, taşla saldırdıkları devletin polisinin görevi onları korumaktır. Kendilerini koruyan, korumak için canlarını veren o polise el kalkar mı?  Taşla saldırılır mı? Bunu hangi vicdan kabul edebilir?

Milletin vekili kamuoyunun gözleri önünde millete kötü örnek olur mu? Kötü örnek teşkil edecek tutum ve davranışlar sergiler mi? Milletin vekili polise taşla saldırı girişimde bulunursa eğer, milletin -üstelik de bir kadın- vekili devletin komiserine ortalık yerde tokat atarsa eğer, "cahil" kitleler acaba ne yapar? Şimdi bu fotoğrafa bakıp da, "İyi ki mecliste kadın vekil sayısı az" diye, mi düşüneceğiz! Sıtmaya yakalanınca, vereme şükür mü, diyeceğiz?..


Halkın özgür iradesiyle seçilmiş, dokunalmazlık zırhı ile donatılmış, hazineden geçinmeli halkın temsilcisinin görevi, halkına hizmet etmektir. Halkının refahı, mutluluğu, güveni, geleceği, hak ve özgürlükleri için çalıması gereken millet vekilleri, TBMM çatısı altında yumruklaşma, gırtlaklaşma, birbirlerine sataşmalarla yetinmeyip bir de meydanlarda devlet görevlisi komiser tokatlama ve taşla polislere saldırma girişimlerine vardırırsa işi vay halimize!

Okutulmamış, öğrenim görme olanağından yoksun bırakılmış, yoksul ve eğitimsiz kitleler, medyaya yansıyan milletvekili tutum ve davranışlarını gördükçe; nasıl bir ülkede yaşadıklarını ve nasıl hareket edilmesi gerektiğini iyice anlamış ve öğrenmiş olmuyorlar mı?

Topluma örnek olması gerekenler acaba kimlerdir? Topluma rol modeller sunması gerekenler kimlerdir? Biz vatandaşlar kendimize kimleri örnek alacağız? Genç nesiller, kendilerine kimleri örnek alacaklar?

****

Ortadoğu'dan başlayıp Kuzey Afrika'ya doğru uzanan "isyan dalgası" ve sonuçları hakkında uzun uzadıya bir şey yazmama hiç gerek yok. Olup bitenler tüm Dünya'nın malumu..

Şimdi şeytan diyor ki; "Acaba TBMM çatısı altında Dünya'daki son gelişmeleri kendilerine örnek almış, "domino etkisi" yaratması umudu içinde olan millet vekilleri mi var?"

Şeytan diyor ki; "Komiser tokatlayan, polislere eline taş alıp saldıran milletin vekilleri bu davranışları özellikle mi sergiliyorlar?"

Şeytan diyor ki; "Dün kamuoyuna yansıyan milletvekili fotoğrafları, birilerine özel anlam ifade edecek olan mesaj olsun diye tasarlanmış mizansenler mi?"

Şeytan başka şeyler de diyor ama ben, bu kadarla yetineceğim terbiyem izin vermiyor.

****

Türkiye her türlü provokasyana hazırlıklı bir hükümete sahip.. Herkes bu son derece çirkin oyunlara kurban olmayacak kadar deneyim sahibi oldu.

Vatandaş, Dünya'da olup bitenleri izliyor, anlıyor. Vatandaş artık gerçekleri görüyor. iletişim çağının bütün nimetlerinden yararlanan halk, oyuna gelmiyor.

Kafalarının içinde olumsuzluk olanlar şaşkınlıktan ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Bütün olup bitenler bu gerçeğin fotoğraflarıdır.

Halk, kötü örneklerin değil; güzel ve seçkin örneklerin peşinden gider.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük