Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Mısırlı'ya mal, Yemenli'ye can..

info@haberdukkani.com 12 Şubat 2011 Cumartesi

Dünya medyası Mısır'daki gelişmeleri "halk devrimi" olarak duyurmaya devam ededursun; Mısır'ın yoksul, işsiz ve umutsuz "Facebook Gençliği" 30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarını 18 gün süren sokak eylemiyle devirmeyi başardı.

Ünlü Müslüman Kardeşler Örgütü de dahil olmak üzere Mısır'da gerçek anlamda bir muhalefet ya da muhalif gruplardan söz edilemez. Dünya medyası muhalefetten dem vuruyor ama kitleleri peşinden sürükleyen tek bir lider yok ortalarda.. Gerçeğin çırılçıplak fotoğrafı budur.

Hüsnü Mübarek, çekip gitmek zorunda kaldı ama geride tükenmiş bir ekonomi, yoksul halk ve büyük bir kaos bıraktı.

Sorulması gereken soru: Facebook gençliğine şimdi kim hakim olacak?

Facebook gençliği, işsiz, umutsuz, yoksul ve nüfusun büyük bölümü.. Siyaset ve ekonomiden habersiz, ateşli, heyecanlı, fakir olan bu gençlik liderden yoksun!

Dünya medyasında yer alan ve şişirilip parlatılan muhalefet gruplarına gelince; yönetim deneyimi olmayan, yaşamlarının büyük bir bölümünü hapishanelerde geçirmiş, siyaset ve Dünya gerçeklerinden habersiz kişilerden oluşuyor ve aralarında liderlik vasıfları olan bir kişi bile yok.

Mısır'da iktidarlar sokaklara polis gücü ile hakim oluyordu. Yıllarca pasifize edilmiş olan Mısır ordusu güçsüz ve siyasi bilinçten yoksun olduğundan bugünkü sorunların üstesinden gelebilecek durumda değil.

Mısır, Radikal Eylemci Gruplar cennetidir. Usame Bin Laden'in yardımcısı Eymen Zevahiri'nin Mısırlı olduğunu ve pek çok Mısırlı'nın El Kaide militanı olduğunu hatırlamakta yarar var.

En Başta "Tanzimül Cihat" ve "Hizbut Tahrir" olmak üzere pekçok eylemci militan grupların kaos sürecinde nasıl bir tavır alacakları henüz belli değil. Sıkça sözü edilen Müslüman Kardeşler Örgütü'nün radikal eylemci gruplar üzerinde hiçbir otoritesi olmadığı da bilinen bir başka gerçek.

Facebook gençliğinin sokaklara dökülmesinde fitili ateşlemiş olan "gizemli" kilise bombalanışı ile Mısır Hıristiyan nüfusunun (%15) istekleri halen belirsiz!

Dünya medyası Hüsnü Mübarek'in gidişiyle Mısır'a demokrasi geldiği havasını estiriyorsa da siz Saddam Hüseyin sonrası Irak'a gelen demokrasiyi hatırlamaya çalışın.

Mısır ekonomisine hakim, Batı'nın desteğine sahip ve entellektüel Hıristiyan nüfus henüz isteklerini açıklamış değil. Hıristiyanlar, Müslümanlar, Eylemci radikal gruplar ve yoksul Facebook gençliği iktidarı nasıl paylaşacaklar? nasıl uzlaşacaklar?

Tahrir Meydanı'nda çadır kurup yoksul, işsiz ve umutsuz Facebook gençlerine yemek dağıtanlar, yaralıları tedavi edenler şayet radikal eylemci gruplar ise!!

Ortadoğu'da oldukça ünlü bir söz vardır: "Mısırlı'ya mal, Yemenli'ye can teslim edilmez"

Mısır, Lübnan ve Pakistan olma yolunda ilerlerken demokrasiden söz ediliyor olması acaba ne anlam ifade eder?


Hiç kuşku yok ki, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin de uykuları kaçmış durumda.. Kuvvetle muhtemeldir ki, Libya'nın Doğu'sundan başlayacak olan bir ayaklanma kolayca Kaddafi'nin çadırına ulaşacaktır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük