Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Modern dünyanın alışılmış konforu

info@haberdukkani.com 21 Haziran 2023 Çarsamba

İnsan tuhaflıları çok olan bir canlıdır.

Bu görüşe inanmıyorsanız lütfen en yakınınızdaki akıl hastanesini ziyaret edin.

Akıl hastanesinden çıktıktan sonra da en yakınlarınızı teker teker ziyaret edip bir çay ya da kahve içimi süresinde onları gözlemleyin.

Bakalım o çok sevdiğiniz insanlar hakkındaki düşünceleriniz aynı kalacak mı?

Başkalarına tuhaf gelen söylem, tutum ve davranışlarından ötürü akıl hastanelerinde Hipokrat yeminli doktorlar tarafından ömürleri çalınan o kadar çok insan var ki; bu büyük haksızlığın farkına varabilmeniz için, internet gazetelerine biraz zaman ayırmanız yeter de artar bile...

Modern dünyanın alışılmış konforuna kendilerini hapsetmiş, büyük kentlerin sıkışık alanlarında giderek köleleştiklerinin farkına varamayan, modern konformistlerin bu satırları okuyacak zamanları dahi yoktur. Onlar TikTok'ta alemlere mesaj yollama yarışındalar. Bu öyle bir 'mutluluk aldatmacası' oyunu ki; doktorlar dahi bu hastalığa reçete yazamıyorlar.

Modern dünyanın alışılmış işkence çeşitlerini "konfor" zannedenler (ki bu öğretilerek kanıksatılmış bir alışkanlıktır) hiç yaşamadan
bu dünyadan göç edecek olan bahtsızlardır.

Onlar ki, kendilerinden söz ederlerken "Ben değerliyim" kanısındadırlar sanki başkaları "değersizler miş gibi!..." Gerçekte "Ben bencilim," dediklerinin farkında değildirler. Onlar için hiç ama hiç bir şeyin değeri yoktur; "değer" sadece kendilerine atfettikleri bir madalyadır!

Ah şu "kişisel gelişim kitapları" yok mu? Çoğu insan kişisel gelişim kitaplarını okuduklarında her şeyi bilen bir profesör olduklarına, dünyada öğrenecekleri başka hiç bir şey kalmadığına inanırlar.

İşin tuhafı üç/beş kişisel gelişim kitabı okumuş olanlar, statü kazandıklarına, sınıf atlayacaklarına da inanırlar.

Böyleleriyle akıl hastanelerinde karşılaşabilmeniz mümkün değildir ama günlük yaşamda her yerde hiç arzulamadığınız halde karşınıza çıkarlar.

Belaların en belası modern dünyanın alışılmış konforunda düşünce ve akıl dışında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük