Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Moon Tarikatı

info@haberdukkani.com 28 Şubat 2016 Pazar

Tarikatın kurucularından Güney Koreli rahip Sun Myung Moon'un adına izafeten "Moon Tarikatı" olarak anılıyor. Sun Myung Moon, Güney Kore Hükümeti ve gizli servisi KCIA ile sıkı ilişkiler içinde olan, G.Kore'nin en etkili isimlerinden... 1978'de açıklanan ABD Kongresi Fraser Komitesi raporu, Birleşik Kilise'yi KCIA'yı çok uzun süre yöneten Kim Tong Pil'in kurduğunu ve "politik araç" olarak kullandığını saptadı.

Sun Myuung Moon, KCIA ve Kim Ton Pil'in karşılıklı gizli ilişkilerinin açıklandığı bu rapora göre: Moon'un uzun süreli yardımcısı KCIA'nın eski üst düzey yetkililerinden Albay Bo Hi Pak'tı.

Tarikatın siyasi kolu CAUSA, 1980'de Bo Hi Pak ve KCIA'nın Meksika istasyon şefi Kim Sang İn tarafından kuruldu.

Tarikatın gelirinin büyük bölümü Güney Kore devlet işletmeleri payından sağlandı. Bunlar arasında, ABD Savunma Bakanlığı / Pentagon ile çok yakın ilişkileri olan Güney Kore'nin Tong-il şirketi de var..

Tarikata bağlı örgütler, dünyadaki çok sayıdaki terörist örgüt ve faşist rejimle yakın ilişki içindedir. CAUSA'nın 1981'deki genel müdürü Warren Richardson, daha nceleri faşist eğilimli Liberty Lobby'nin danışmanıydı. CAUSA, öteki pek çok ülkenin yanısıra Paraguay, Şili, El Salvador, Guetemala, Honduras, Arjantin (1983'den önce) Meksika askeri yetkilileri ve Ölüm Tugayları liderleriyle sıcak ilişkiler kurdu. Bu ülkelerde anti-komünist seminerler düzenledi. Uruguay'da devlet terörünü tırmandırdığı 1977-80 yıllarında tarikat bu ülkede otelcilik, basın, matbaacılık ve yayıncılık sektörlerinde büyük yatırımlar yaptı. 1980 Temmuz'unda Bolivya'daki faşist askeri darbeden sonra; Başbakanlık koltuğuna henüz oturan General Garcia Meza'yı kutlamaya giden ilk yüksek düzeyli yabancı şahsiyetlerden birisi de, CAUSA lideri Bo Hi Pak'tı.. Bo Hi Pak, burada yaptığı konuşmada Tanrı'nın Bolivya'yı Latin Amerika'yı komünizmden kurtarmak için, tayin edilmiş millet olarak seçtiğini söyledi. Faşist cuntanın 1983'de devrilişinin ardından; Bolivya İçişleri Bakanlığı, tarikatın darbenin planlanması ve uygulanması için, 4 milyon dolar verdiğini açıkladı.

Rahip Sun Myung Moon'un kendisi demokrasi düşmanlığını gizlemez. Örgütü ise; baskıcı rejimlere destek verir. Fransa'da Le Pen'den Latin Amerika'nın Ölüm Tugayları liderlerine değin dünyadaki tüm faşistlere yardım eder.

Tarikatın Japonya'daki cephe örgütü, 'Komünizme Karşı Zafer Uluslararası Federasyonu', 'Karşı Casusluk yasası' adlı son derece baskıcı bir yasanın çıkması için çok yoğun faaliyet yürüttü. ABD'deki 'Yeni Sağ' adlı örgütün, ABD'nin 1970-80'ler de sağa kaymasında büyük rolü oldu ve grubu örgütleyen Richard Viguerie'nin mali destekçisi yine bu tarikat oldu.

Fred Clarson, Cover Action dergisinin Bahar 1987'de yayınlanan 27. sayısındaki 'Moon Yasası' adlı yazısında, "Moon örgütlerinin Amerika'da laik ve dinci aşırı sağ örgütleri birleştirerek, sağlam temellere dayalı faşist bir akım yaratmaya çalıştığını "Katı anti-komünizmi ve dev boyutlardaki kaynakları Moon'a müttefikler satın alma, aşırı sağcı örgütleri destekleme, ABD ve tüm 'Hür Dünya'da gazeteler ele geçirme ve zararına da olsa bunların yayınını sürdürme olanağı veriyor.

Tarikatın alt örgütlerinde (WACL) -Dünya Anti-komünistler Birliği- 1954'de Tayvan ve Güney Kore gizli polisi tarafından kurulan, -Asya Halkları Anti-Komünistler Birliği'-nin (APAL) devamıdır. O dönemde Ray Cline, Tayvan'da CİA istasyon şefiydi ve APAL'da CİA'nın projesiydi. Örgütün kuruluşunda Tayvan diktatörü Çan Kay Şek'in oğlu da rol aldı. 1966'da kurulan WACL ise; daima aşırı sağcı faaliyetlerin merkezinde yer aldı. Tayvan ve Güney Kore'nin sağcı rejimleri tarafından kurulan bu örgüt, içinde çok sayıda Nazi ve Faşişti de barındırıyor.Latin Amerika'nın Ölüm Tugayları da WACL içinde yer alıyor.

MOON TÜRKİYE AYAĞI

Moon Tarikatı'nın Türkiye temsilcisi Kasım Gülek ile Fethullah Gülen ve cemaati arasındaki ilişki çok çarpıcıdır. 1991'deki 'kutsal ittifak'ın en hararetli savunucusu Zaman Gazetesi'ydi! Fethullah Gülen'in davetlerinin başkonukları arasında Kasım Gülek bulunuyordu. Elele dolaşmaları garipsenir ve dikkat çekici bulunurdu. Gülek, Fethullah Gülen'in yayın organı Zaman Gazetesi'nin düzenlediği geleneksel 'Ebedi Risalet' sempozyumlarında da yer alırdı. Gülek, 1991'deki sempozyumda programda olmamasına karşın, çok ilgi çeken bir konuşma yapmıştı.

CHP eski Genel Sekreteri, Amerikancı siyaset adamlarının piri Gülek, aynı zamanda 'İslam uzmanı' olarak tanınıyordu (!) Zamanla Moon Tarikatının ilişkileri yalnızca Gülek'le sınırlı kalmayıp Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski Dekanı Profesör Salih Tuğ ve İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi profesör Sebahattin Zaim, İsmail Yediler, Fehmi Koru, Faruk Yeni (Taha Kıvanç), Nevzat Yalçıntaş, Profesör Salih Tuğ gibi isimler de, tarikatla ilişkiye girenler arasında yer aldıkları iddia edildi. Tüm bunların yanısıra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'da Moon Tarikatı'nın toplantısına katılanlar arasında yer aldığı da çeşitli yayınlarda dile getirildi.

KASIM GÜLEK - FETHULLAH GÜLEN - MOON TARİKATI - CIA

CHP eski Genel Sekreteri Kasım Gülek, ABD'de tedavi gördüğü Walter Recd Askeri Hastanesi'nde -bir sivil olarak- öldü. Gülen'in cenaze namazını Nurcuların bir kolu olan Fethullahçılar'ın lideri Fethullah Gülen kıldırdı. Zaman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre: Kasım Gülek, cenaze namazını Fethullah Gülen'in kıldırmasını vasiyet etmişti!

21 Ocak tarihli köşe yazısında Mehmet Barlas: Türkiye'ye Amerikan tarzı politikayı getirmişti diye yazdı. Ve Gülek'in Marshall yardımının politikacısı olduğunun altını çiziyordu. Kasım Gülek'in CHP içindeki adının öne çıkışına neden olan şeyin, ABD ile işbirliği yapmayı savunan Hasan Saka grubu içinde yer almasıyla ortaya çıktığını dile getiriyor: Robert Kolej ve Harward eğitimli Kasım Gülek, içine girilen Amerikan ittifakının rüzgarını yanına aldı, o dönemde ABD Karayolları Uzmanları Türkiye'ye çağrıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Amerikan Federal Sistemi'ndeki gibi bölge müdürlükleri biçiminde yapılanması planlandı. Unutmayalım, Ezan'ın Arapça okunması (4 Şubat 1949), İstiklal Mahkemesi Kanunu'nun kaldırılması (4 Mayıs 1949), Tekke ve türbelerin açılması (1 Mart 1950) hep o son CHP Hükümeti zamanında gerçekleşmiştir (!)

Gülek, Harward mezunu olarak biliniyor. Ancak; resmi özgeçmişinde Harward değil! Colombia ve Cambridge Üniversitesi yazıyor! Ancak; Harward'da Kissinger'in yönettiği kurstan geçiliyor. Moon Tarikatı'na en çok yardımda bulunan Amerikan Üniversitesi ne tesadüftür ki; Harward'dır. Kasım Gülek, Harward'da nasıl okumuştu? Rockfeller Vakfı'ndan burs alarak (!)

Kasım Gülek, Avrupa Konseyi İktisat Komisyon Başkanı, Nato Parlamenterleri Kurulu'nun Kurucu Üyesi ve Siyasi Komisyon Başkanı, Birleşmiş Milletler'in Kore'yi bölen Kore Komisyonu Başkanı ve Moon Tarikatı'nın Türkiye temsilcisi...
Moon Tarikatı, CIA

CIA'ın yan kolu gibi çalışan, Güney Kore İstihbarat Teşkilatı tarafından, Kore'nin bölünmesinin hemen ardından kuruldu. Güney Kore nüfusunun yüzde 40'ının Budizm'den Hıristiyanlığa geçişini organize edenlerden.. Moon Tarikatı çok kısa süreç içinde CIA'nın kullandığı en etkili örtü aracı haline gelmiştir.

1980'li yıllarda Moon Tarikatı'nı adı, ünlü 'İrangate Skandalı'na karıştı. Kontr-gerilla Albay Oliver North'un Nikaragua'daki kontralara silah alımı için verdiği para Moon'un kuruluşları aracılığı ile örtülmüştü. ABD'de CIA'nın yayın organı olarak bilinen, 'Washington Times' gazetesinin sahibi, onlarca yerel radyo, Tv istasyonu ve dergiye hükmeden Moon Tarikatı'dır. Moon Tarika'tının çalışma yöntemleriyle Fethullah Gülen'in çalışma yöntemleri birbirlerinin aynıdır. Öyle ki; 'Aksiyon Dergisi'nin formatı ile 'Washington Times'in ki aynıdır!

Moon Tarikatı'da tıpkı Fethullah Gülen'in tarikatı gibi gazete, dergi, televizyon, radyo, okul ve benzeri girişimlerin ardına gizlenmektedir. Bu yolla da milyarlarca dolar para kazanır. Fethullah Gülen, Kafkaslar, Ortaasya, Balkanlar ve Ortadoğu'da onca okul açabilmesini bu ilişkiler ağına borçlu olduğu gibi Moon Tarikatı'nın uyguladığı sistemi aynen benimseyip uyguladığı da zaman geçtikçe gün ışığına çıkartılmaktadır. (22. Haziran.2000)

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük