Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Muammer Ebu Minyar El Kaddafi

info@haberdukkani.com 20 Şubat 2011 Pazar

Libya ve Kaddafi!

Liya 42 yıldır "Yeşil Devrim"i gerçekleştiren *Muammer Ebu Minyar El Kaddafi* tarafından yönetiliyor.  Bir "Bedevi" olan Albay Kaddafi, Bedevi geleneklerine bağlı olarak çadırda yaşıyor, ülkesinde kendisini ziyarete gelen konuklarını da çadırında ağırlıyor.

Özellikle Batı için garipsenen bu durum kendi kültürü içinde değerlendirildiğinde son derece normal. Farçada "çador/çadır" devlet anlamına gelmektedir. Libya'da da çadır bir tabudur ve anlayış olarak devleti simgeler. Libya'nın gayr-i resmi başkenti olan Sert'de Yeşil Devrimin Halk Komiteleri çadırda toplanırlar.

Yeşil Devrimin en önemli sloganlarından birisi: "Çadır sarayı alt etti" idi..

***


Entellektüel birikimi olan Albay Kaddafi, iyi bir tarihçi ve şairdir. Sanata ve sanatçılara değer verip onlara sahip çıkmasıyla da dikkat çekmiştir. Mandale'ya sahip çıkmış, finansörlüğünü üstlenmiş ve himaye etmiştir. Bunun yanı sıra Cezayir devrim lideri, Atatürk hayranı Bin Bella'ya hapisten çıktığında ev hediye etmiş ve maaş bağlayarak sahip çıkmıştır.

***

Afrika Birliği'nin fikir babası ve kurucusu Kaddafi, halen Afrika Birliği Başkanlığını yürütmektedir.

***

Aşiretler ülkesi olan Libya'yı 42 yıldır yöneten Kaddafi, yolun sonuna mı geldi? Halkı ona karşı ayaklanma başlatmış bulunuyor. kaddafi, Libya'nın son diktatörü mü olacak? Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan gelişmelerin tanıkları olacağız.

***

Libya ticaretine hakim olan Berberiler nüfusun %15'ini oluşturuyor. Güney'deki Tavarekler nüfusun %10'unu, yönetim kademelerini ellerinde bulunduran Bedeviler ise nüfusun %60'ını oluşturmakta. Libya nüfusunun %6'sını da Türkler oluşturuyor; ünlü Köroğlu ve Çelebi aileleri ülkede önemli isimler arasında yer alıyor. Libya Kaddafi'ye karşı başlatılan ayaklanma sonucunda aşiretler arasında çıkacak çatışmalara da gebe görünüyor.

***

Dünya liderleri arasında medyayı en iyi kullanan liderler arasında yer alan Kaddafi, BM'in Cenevre merkezine deve sırtında gitmiş ve oraya çadırını kurmak istemiş bu girişimiyle Dünya medyasını uzun süre meşgul etmeyi de başarmıştır. Ülke nüfusuna göre nüfuzunu en iyi kullanan lider olarak kabul edilen Kaddafi, çok güçlü bir gazeteci ve yazar kadrosuna sahip olmasıyla da dikkat çekmiştir.

***

Bingazi devlet hastanesinde zehirli bir iğne ile Kaddafi'ye suikast girişimi düzenlenmişse de iğneden kuşkulanan ve bu girişimi deşifre eden hemşire sayesinde suikastten kurtulduğunda hemşireye: "Benden bir şey iste yerine getireyim" dediğinde, hemşireden aldığı yanıt: "Benimle evlen" olunca, hemşirenin isteğini yerine getirerek ikinci evliliğini yapmış, bu evliliğinden 6 erkek 1 de kız çocuk sahibi olmuştur. Kaddafi'nin yerine geçmesi beklenen oğlu Seyful İslâm, bu hemşire ile olan evliliğinden dünyaya gelen oğludur.

***

Suudi Arabistan müftüsü Binbaz'ın, "fasık / fitneci" olduğuna dair fetva verdiği Kaddafi, Ramazan'da Umre ziyaretine gittiğinde Tavaf ederken: "Lebbeyk Allahhümme Lebbeyk" sözleri yerine: "Lanetullah Ala Amerika / Allah'ın laneti Amerika üzerine olsun" diye Suudilere ve ABD'ye mesaj vermesiyle de dikkat çekmiştir. Akşam iftar vakti davet edildiği Suudi Sarayı'na alelade bir kıyafetle gitmiş, Krak Fahd'ın ve Müftü Binbaz'ın da hazır bulunduğu, kuş sütünün eksik olduğu sofrada tek bir hurma ile orucunu açtıktan sonra, müftü Binbaz'a hitaben: "Dünya'da onca aç Müslüman varken bu sofraya da bir fetva ver" dedikten sonra davetli olduğu Sarayı terk edip ülkesine dönmüştür.

***

Arap Birliği Genel Sekreterliği toplantılarına katılmayan Kaddafi, sonuç bildirgelerinin ABD'den geldiğini ileri sürmektedir. Arap Birliği toplantısı öncesinde Dünya medyasına o yılın sonuç bildirgesini açıklayarak bu savını kanıtlamak istemesiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

***

Pek dile getirilmeyen bu küçük kolajın ardından bir başka dikkat çekici gerçeği de dile getirmek gerekiyor. Albay Kaddafi, nedense 2010 yılı bütçesini yapmamıştır! Acaba ülkesinde kendisine karşı bir ayaklanma gerçekleşeceğini çok daha önceden biliyor muydu?

***

15 yıl süreyle ambargo uygulanan Libya, petrolünü Dünya'ya satmaya devam etmiş ama ambargo nedeniyle savunma harcaması yapmamıştır. Bütçenin %40'ının savunma harcaması olarak ayrıldığı düşünülecek olursa, 15 yıl süreyle savuma gideri olarak harcanacak olan muazzam para ne olmuştur? Banka kaynaklarının verdiği 380 milyar dolar Libya parası İsviçre, İtalya ve bir iddiaya göre de Vatikan bankalarında kimin hesabına kayıtlı bulunuyor, sorusunun yanıtı ortada büyük bir sır olarak duruyor.

***

Türkiye'nin yurt dışında banka açtığı ilk ülke Libya'dır.

***

Türk işadamlarının yurt dışında inşaat işleri yapmaya başladıkları ilk ülke olan Libya'da Türk işadamları uluslararası ticaret deneyimi kazanmışlardır. STFA, ENKA, Cevahir, ALARKO gibi şirketler Libya'da büyük ve önemli deneyimler kazanmışlardır.

***

Kıbrıs Barış Harekatında Türkiye'ye hava sahasını açıp petrol ihtiyacını karşılayan Libya olmuş; o günlerde hava limanına gidip uçaklara bizzat bomba yükleyen Kaddafi olmuştur.

***

Libya'yı Endülüs medeniyetinin hazinli sonuna benzer bir sondan kurtaran Turgut, Hızır ve Oruç Reisler'den günümüze Türkiye ile Libya arasında kardeşlik ilişkileri kesintisiz süregelmiştir.

***

Libyalıların İtalyanlara karşı bağımsızlık savaşı verdiği günlerde Trablus cephesinde Mustafa Kemal kahramanlaşmıştır. Libyalılar vefa borçlarını ödeme arzusuyla Kurtuluş Savaşına birlik göndermişler, Türklerle omuz omuza savaşarak şehitler vermişlerdir.

***


Muammer Ebu Mi'yar El Kaddafi'yi önümüzdeki günlerde neler bekliyor? Mısır'ı terk etmek zorunda kalan Hüsnü Mübarek ile Yeşil Devrim'in lideri Albay kaddafi'yi bir tutabilecek miyiz? Bu mümkün mü?


Bekleyecek ve göreceğiz.

-----------

*Türk basınında ilk kez Kaddafi'nin tam adı: Muammer Ebu Minyar El Kaddafi

"Kaddafi, Yahudi iddiası" okumak için tıklayın

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük