Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Muhammed Ali ile Sabahattin Ali

info@haberdukkani.com 11 Nisan 2015 Cumartesi

Dünya'ya tek başına meydan okuyan, tüm zamanları en iyi ağırsiklet boks şampiyonu Muhammed Ali, "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım," diyerek Amerikan hükümetine de meydan okuyunca, anasının ak sütü kadar helal şampiyonluk ünvanı elinden alındı, bir hapishane hücresinde yapayalnız ve dımdızlak kalıverdi.

Ali, Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alındı, dava süresince maddi sıkıntılar içinde yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı.

Şampiyonluk kemeri, dünya çapındaki büyük şöhreti, destekçileri ve milyonlarca hayranı ona özgürlüğünü kazandıramadı. Oysa ki, Amerika "sosyal devrim" dönemini yaşıyordu!İnsanın adı Muhammed Ali olunca, yaşam öyküsü herkesin hafızasında yer edinir. Bu yazı konusu içinde dünyadan ilk akla gelen örnek isim Muhammed Ali, Türkiye'den de yazar Sabahattin Ali'dir. Her iki Ali de tek başlarına hem Dünya'ya hem de hükümete kafa tutmuşlardı. Onları hem hükümetleri hem de Dünya insanlığı hiç ama hiç unutamıyor.Yer küredeki bütün zamanlarda, bütün ülkelerde ve bütün rejimlerde, hükümete karşı kafa tutmaya kalkışanlar, her kim olurlarsa olsunlar; isimleri birer parlak yıldıza dönüşse de yaşam öyküleri bir anda trajediye dönüşmüştür.

Komünistler, faşistler, siyonistler ve emperyalistler gün gelir de Dünya'yı terk edip uzay boşluğunda dolaşan başka galaksilere göçüp giderlerse eğer yeryüzü insanlığı huzura erecektir elbet. Bilinsin isterim.

Ben oturmuş bu satırları kaleme alırken "sosyal medya"da büyük bir fırtına kopuyor; "Kedi iniyor mu, çıkıyor mu?" bilmecesi çözülmeye çalışılıyor! Gelin de çıkın işin içinden.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük