Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Neleri satın alırız?

info@haberdukkani.com 01 Temmuz 2014 Salı

İnsanlar ihtiyaç duydukları şeyleri satın alırlar. Eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. İnsanlar hiç ihtiyaçları olmadığı halde o kadar çok şey satın alırlar ki.. Ciddi bir çetelesini tutmuş olsalardı, harcadıkları paranın "servet" olduğu gerçeği karşısında pişmanlıktan kafalarını taş duvarlara vururlardı.

İnsanlar ürünleri değil, temsil ettikleri fikirleri, satın alarak egolarını tatmin eder, özlemlerine kavuştuklarına inanırlar ve binbir güçlükle kazandıkları paralarını bu uğurda hiç tereddüt göstermeden harcarlar. Aslında harcanan para da değil; ömürdür. Fakat bu gerçeği fark edemezler. Bu hastalıklı durumdan yetişkinler bile ruhlarını kurtarabilmeyi başaramazlar.

İnsanın doymak bilmeyen satın alma iştahı, yaratılan "çağdaş ürünler" pazarında her faniyi cin çarpmışa çevirir. Ve şeytana hiç iş kalmaz.

Her insanı yolundan şaşırtan para mı, yoksa "satın alma hastalığı mı? sorusu tartışılmaya değer önemli bir makastır. Yaşamsal ihtiyaçlar bir kenara, ego tatmini uğruna satın alınanlar diğer bir yana konulacak olsa, ego tatmini uğruna satın alınanlar küçük dağları bile kıskandırır.

Her insan kazandığı parayı yaşamın rulet masasında özlemlerine yatırır ve kaybeder. Bu ticarette de değişmeyen bir gerçektir.

Satın alma hastalığı, yaşamı ego kumarına dönüştürür ki, bu kumar masasından kazanarak kalkabilen oyuncuya hiç rastlanmaz.

Şimdi televizyonunuzun karşısındaki koltuğunuza yayılırcasına oturun ve ekranınızdan hiç eksik olmayan reklam filmlerini izlemeye başlayın, doymak bilmez satın alma iştahınıza ruhunuzu teslim edin. İnsanlığınızdan biraz daha uzaklaşarak çok tatlı düşlere sürüklenecek, yaşamınızla ilgili yepyeni kararlar alacak ve yarın her şeyi yapmaya hazır, kan emici bir vampire dönüşmüş olacaksınız.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük