Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Nişantaşı'nda hırsızın girmediği tek bir ev kaldı

info@haberdukkani.com 08 Kasım 2013 Cuma

Hırsızlar cirit atıyor.

Nişantaşı'nda hırsızın girmediği tek bir ev kaldı, o da "Vali Konağı"dır desem, hiç abartmış olmam..

İş o hale geldi ki, hırsızlar aynı apartmanda birkaç daireyi birden silip süpürüyorlar ve bugüne kadar da Nişantaşı'nda yakayı ele vermiş tek bir hırsızlık olayı basına yansıyabilmiş değil!

Demek ki; Nişantaşı'nda ev ve işyerlerini soyan hırsızlar hiç yakalanmıyorlar. Nişantaşı, ev hırsızlarıyla da marka oldu!

Benim evime hırsız girdi, yakalanmadı.

Apartmandaki Komşu daireler de hırsızlar tarafından soyuldu, yakalanan tek bir hırsız olmadı.

Nişantaşı, Teşvikiye baştan sona hırsızlar tarafından soyuluyor ama hırsızlar bir türlü yakalanamıyor! En marka hırsızlıklar Nişantaşı'nda gerçekleşiyor! Meçhul hırsızlar ev ve iş yerlerinde cirit atıyor ama hiç yakalanmıyorlar!

Gece ev sahipleri de evdeyken hırsızlar evlere giriyorlar, yükte ağır pahada hafif, cep telefonu, nakit para, ne varsa toparlayıp gidiyorlar; ev ahalisi sabah uyanınca soyulduğunun farkına varıp şaşkına dönüyor; gecenin bir saatinde uykudan uyanıp hırsızla başbaşa kalıp başları belaya girmediği ya da "uykuda cinayete kurban" gitmediklerine şükredip, karşılarına çıkan ilk dilenciye de sadaka dağıtıyorlar..

Evlerine hırsız giren vatandaşlar, durumu polise bildirdikleriyle kalıyor, hiçbir sonuç elde edemiyorlar.

Bazıları da işinden gücünden olmamak, üstelikte hiçbir netice elde edemeyeceğine inandığından, evine hırsız girdiğini polise bildirmiyor bile..

Nişantaşı'nda ikamet eden İstanbul Valisi'ni "Vali Konağı"nın karşı kaldırımında konuçlandırılmış emniyet mensupları 24 saat koruyorlar. Bu nedenle şükürler olsun ki; arsız ve korkusuz hırsızlar, İstanbul Valisini soyabilmiş değiller. Sağolsunlar polisler büyük bir skandalı önlüyorlar.

Eski Başbakan Tansu Çiller, ailesiyle birlikte gece uykudayken yalısına giren hırsızlar tarafından soyulmuştu. Üstelik de kapısında koruma memurları nöbet tutarlarken!.. Geçtiğimiz günlerde yine hırsız girmiş, komşuları tarafından yakalanmış! İşte size iki skandal.. Şükürler olsun Tansu Çiller'in başına gelenler İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun başına gelmiş değil..

İstanbul'da ikamet eden vatandaşların gece derin uykularında uyurlarken, evlerine hırsızların girmesi sonucu soyuluyor olmaları ise; skandaldan sayılmıyor!

Eski Cumhurbaşkanımız rahmetli Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın da evi soyulmuştu.. Milletvekilleri'nin de evlerine hırsızlar dadandı! Hemen hemen neredeyse bütün sanatçıların evlerine girdi hırsızlar.. Medyada yer alan haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla hırsızların girmedikleri ev kalmadı.

Ve bu sonu gelmez hırsızlık rezaletinin sorumluları da ortalara çıkmadı!

Yıllardır sürüp giden hırsızlık vakaları neden önlenemiyor? Evlere dadanan ve bir çok vatandaşın canını yakan hırsızlar polis "dinleme"lerine de mi takılmazlar? Hiç kuşkusuz ki; hepsi de tek başına, yani bireysel olarak hırsızlık yapmıyorlar ya.. Çaldıklarını nerede ve kimlere satıyorlar? Bunların suç ortakları yok mu? Neden ortaya çıkartılamıyor, bir sakıncalı durum mu var acaba?..

Hadi sonu gelmeyen büyük yolsuzlukları ve vurgunların neden örtbas edildiğini anlayabiliyoruz ama evlere dadanan "küçük hırsızlıkları"n neden önlenemediğini hiç anlayamıyoruz. Gerçekte bu küçük hırsızlıklar, sınırlı oalanaklarla yaşam savaşı veren sade vatandaşın canını yakmakla kalmıyor, evinde bile "can güvenliğinin" olmadığını haykırıyor; önemsiz olabilir mi?

Şimdi adını açıklamak yakışıksız olur, Cihangir'de ikamet eden bir emniyet müdürünün evine de hırsız girmişti. Hemde gece evinde uyurken.. Nasıl da şaşkına dönmüş, anlatırken de mahçubiyet içinde kalmıştı.. Bir gün önce aldığı dizüstü bilgisayarı da gitmişti, bütün parası da..

İstanbul'da her gün sayısız eve hırsızlar girip soyuyorlar ama medya bu konuyu bile gündeme getirmeye çekiniyor (mu?) diye, düşünmeden edemiyor insan..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük