Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ölüler soruyor: "Ne değişti?"

info@haberdukkani.com 10 Ocak 2016 Pazar

Ne de çok ölü var, hepsi unutulmaya yüz tutumuş, hatta tümüyle unutulmuşlar.

Yaşayanlara sorulacak olursa eğer hepsinin ölüm nedeni: Ecel!

Ölüler ise, öldürüldüklerini ileri sürüyorlar. Aralarında eceliyle ölenler de varmış. Ecelleriyle ölenlerinki çok şaşırtıcı, kendi tükürüğünde boğulanlar bile var.

Ölülerin büyük çoğunluğu neden öldürüldüklerini soruyorlar hem de ısrarla... Atom bombasıyla ölenler de mermilere hedef olanlar da soruyorlar: "Neden ölmemiz gerekiyordu, bizi öldürenlere hiç bir şey yapmamıştık ki" diyorlar.

"Ansızın, durduk yerde, kendi umutlarımızın ve düşlerimizin peşinde koşarken, bir karıncayı dahi incitmediğimiz halde, neden tepemizde bir atom bombası patlattılar? Tam da annemizin memesiniz emerken!" diyor şaşkınlığını üzerinden atamamış olan bebekler, onlar sonsuz kadar bebek olarak kalacaklarmış. Soruyorlar işte, "Neden ölmemiz gerekiyordu?" diye..

Hiroşima ve Nagazaki'de yaşayan onca masum bebekler, genç kızlar, kadınlar ve yaşlılar neden öldüklerine bir anlam veremiyorlar. Birinci ve ikinci Dünya Savaşı'nda ölen siviller de aynı soruyu soruyorlar: "Sağlıklı ve masumduk, neden ölmemiz gerekiyordu?"

Kore, Vietnam, Kamboçya, Laos, Arjantin, İspanya, Afganistan, Çeçenistan, Lübnan, Libya, Mısır, Irak, Suriye ve daha başka yörelerde ölen masum siviller soruyorlar: "Bizi neden öldürdünüz?"

Öldürülenler o kadar çoklar ki, milyonlarca insan, ısrarla soruyorlar: "Ecelimizle ölmemize neden izin verilmedi, bizlerin ölmesine kimler karar verdi?

Ölülerin ısrarcı oldukları, cevap bekleyen bir başka soru da şu: "Bizlerin ölümleri ne değiştirdi, Dünya daha yaşanılır bir planet mi oldu yoksa insanlık daha mı mutlu olabildi?

Ölülerin sorularına yanıt verebilmek olanaksız. Yaşayanlar, ölülerin soruları karşısında suskunlar. Ölüler sormakta ısrarcı, yaşayanlar da suskunluklarında..

Sen, sarışın Amerikalı
Hem ince ham de obez
formda ama hiç zarif değil
solgun, sönük benizli, parlak ve mavi gözlü
Sen, sarışın Amerikalı
Kızılderililer, zenciler, Japonlar, Koreliler, Afganlar, Vietnamlılar, Kamboçyalılar ve Ortadoğulular
soruyorlar: "Neden öldürdünüz bizi?"

Güneşin doğduğu taraf haykırdı, "Kahrolsun emperyalizm" ve ses güneşin battığı tarafta yankılandı: "Kahrolsun terörizm"

Nasıl olduysa oldu komünizm öldü, yaşasın açgözlülük!

Ölüler ısrarla sormaya devam ediyor: "Bizim ölümümüz yeryüzünde neyi değiştirdi?"

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük