Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ölümden öte yol var mı?

info@haberdukkani.com 01 Mart 2011 Salı

Yaşam devam ederken, her şey alışageldiğiniz gibi yerli yerindeyken, sahip olduğunuz her şeyinizi ve ailenizin tümünü aniden yitirmiş olsanız acaba kendinizi nasıl hissedersiniz?

Bir deprem olduğunu varsayınız, tüm sevdikleriniz yıkıntılar altında yaşamlarını yitirmiş olsa ve yalnızca siz hayatta kalmış olsanız!

Bir gemide yolculuk ederken aniden çıkan bir fırtına sonucu, derin sular gemiyle birlikte canınızın birer parçası olan ailenizin tüm fertlerini yutmuş, dev dalgalar sizi bir kara parçasına sürükleyip atmış olsaydı eğer; kendinizi nasıl hissederdiniz?

Hayatta kalabilmiş olmanıza şükreder, yaşadığınız için çok şanslı olduğunuzu mu düşünürdünüz? Öyle bir anda ciğerlerinize dolan oksijen yüreğinizi ferahlatabilir miydi?

Olup bitenler bir kabustan ibaretti, şükür ki yaşıyorum, herşeye rağmen hayat devam ediyor.. Ölüm kaçınılmaz bir gerçek, elden ne gelir, ölenle ölünmez ki.. diye, düşünür, aklınızı başınıza toplar ve yüzünüzü güneşe dönebilir misiniz?

Hani derler ya, "Ölümden öte yol yok" diye.. Ölümden öte yol vardır aslında ama bu yoldan hiç kimse söz etmez.

Haydi ben biraz söz edeyim.

Her canlının bir gün tadacağı ölümden sonra başlar asıl yolculuk. Hem ölen hem de geride kalan için.. Ölenin gittiği, gideceği ve yaşayacakları hakkında bilgimiz yok. Ama geride kalanların yaşadıkları hakkında bilgi var.

Ölümlerin ardından geride kalan, kainat boşluğunda "yalnız" olduğunu anlar. Özellikle aile fertlerinin tümünü yitirmiş olanlar. Artık onlar için yaşayabilecekleri tek bir şey kalmıştır: Kimsesizlik!

Geride kalan ne yapsa ne etse kimsesizliğin üstesinden gelemeyecek; hiçbir şey onu gerçek yalnızlık ve sahipsizlikten kurtaramayacaktır.

Aile fertlerini ileri yaşlarda kaybetmiş olanlar şanslıdır; bu acı bahtsızlığa daha kısa süre katlanmak zorunda kalırlar. Ama aile fertlerinin tümünü genç yaşlarda kaybetmiş olanlar, uzun yıllar kimsesizliklerine sarılarak yaşamaya mahküm kalan şövalyelerdir.

Gözleri ıslak, yürekleri kanayarak yaşarlar hep... Onların yaşamlarındaki her kilometretaşı aslında bir mezartaşıdır. Hani neredeyse bir mezarlık gibidir o bahtsızların yaşamları. İşte o mezarlık, ölümden öteye uzanan yoldur.

Tanrı'ya yakarın da size bahşetmesin böyle bir yaşam.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük