Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ölümsüz dostluklar

info@haberdukkani.com 04 Şubat 2011 Cuma

Hiç beklenmedik bir anda hiç tanımadığınız bir insanla karşılaşırsınız..Ve yaşamınıza yeni bir dost girmiş olur.

Hiç beklemediğiniz bir anda en yakın dostunuz çıkar gider yaşamınızdan. O an bunun farkına bile varamazsınız. Neden sonra bir boşluk hissedersiniz yaşamınızda, en yakın dostunuzun yüzünü göremez, sesini bile duyamazssınız. Onun eksikliğini hep hisseder, yaşamınızdaki önemini çok daha iyi anlarsınız, yüreğiniz sızlar.

Yıllarca her ihtiyaç hissettiğinizde yanıbaşınızda olan, sizi güldüren, zaman zaman çok kızdıran, neşelendirip kahkahalara boğan, kederlerinizden sıyırıp kurtaran, size destek olup güç veren yaşamınızı paylaştığınız dostunuzu bütün bir ömür arayacağınızı hiç bilmeden ne de çok kalbini kırmış olursunuz; içiniz yanar.

Beklenmedik bir anda çıkıp gelen beklenmedik bir anda kaybolup giden dostluklar ölümsüzdür. Hiçbir dost onlar kadar candan olamazlar. Sizi kırmamak, size zarar vermemek için sessizce ve habersizce çıkıp giderler hayatınızdan. Ama alacaklarını da almış olurlar. Bir daha hayat onlara sizin kadar içten, sizin kadar candan bir başka dost kazandırmayacaktır.

Siz onu, o da sizi yüreğinde gerçek bir dost olarak hep saklayacak, her solukta anacaktır. O sizin için tek bir kötü söz sarfetmeyecektir hiç kimselere.. siz de onun için.. İşte bu ölümsüz dostluktur.

Hayatın şakaları vardır.

Kimileri hayatın tesadüflerle zenginleştiğini ileri sürebilir. Adına "tesadüf" denilen ani, hiç beklenmedik tanışmalar, karşılaşmalar ve yaşanılan olaylar doğrudan kaderimizin temel taşlarıdır ama bunun farkına varamayız.

Ölümsüz dostluklarda her iki tarafta birbirlerinin yaşamlarına türlü renkler, zenginlikler ve deneyimler kazandırmış olan dostluklardır. Yalnızca çıkarlara dayalı "dayanışma" sığlığında kalmaz. Hayat akıp giderken her iki taraf birbirlerinin "kör" noktaları önünde engin ufuklar açmış, göremediklerini görmelerini sağlamışlardır.

Hiç hesapta yokken yaşamınıza giren "bir insan"la dost olmuş, onun sayesinde  yaşam boyu göremediğiniz güzellikleri, doğruları, yanlışları görüp anlamış; hiç yok zannettiğiniz duyguları yaşamışsınızdır.. Hayata bakışınız değişmiş, deneyimleriniz artmış, birikimleriniz ve yetenekleriniz kıvraklaşmıştır. Hayatın gerçekleri karşısında yenilmezlik kazanmanızı sağlayan dostunuz, gün gelip hiç var olmamış gibi sessizce çıkıp gitmiştir yaşamınızdan. Adeta bir rüya ya da bir serap gibi.. Geride kalan yaşadıklarınız, yüreğinizin boşluğunda hiç dinmeyecek olan bir sızı ve giderek büyüyen bir özlem..

Hayatın şakaları, tesadüfler ve yaşamınız..

Hayatın şakaları sert bir tokat gibidir aslında; kendinizi bulmanızı sağlar. Bayılma anında atılan bir tokatla ayılıp kendine gelen insan, hayatın şakalarıyla kendine gelir.

Tesadüfler ilahi bir irade zamanlamasıyla ortaya çıkan çok önemli gelişmelerin eşiğidir aslında. Örneğin: hiç bir zaman bela "Geliyorum" demez. Her bela tesadüfle birlikte gelir. Ölümsüz dostluklar da öyle.. İahi bir irade zamanlamasıyla karşılaşılır, candan bir dostluk kurulur ve en beklenilmedik anda ayrılıverir yollar. Hayat makas değiştirmiştir.

Tıpkı bir şaka gibi..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük