Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Orta Şark'ın oryantal dünyası

info@haberdukkani.com 13 Haziran 2019 Perşembe
Dünya'nın efendileri cennetteki  meleklerle eşit olabilirler mi? Elbetteki fani gühkarlardan oluşan Dünya'nın efendilerine yalnızca cehennem zebanileri kucak açacaktır. Ve bu gerçeği de en iyi bilen onlardır. Nevar ki; onlar ruhlarını Şeytan'a satmışlardır bir kere..

***

Oryantal sarayların tuhaf demokrasilerine her köşe başındaki kahvehanelerde, her sohbetin her zaman, eninde sonunda varacağı nokta ya siyasettir ya da futbol maçıdır. Çünkü, insanlar için "korkusuzca" konuşup fikir tartışmaları yapabilecekleri bir başka "özgürlük" yoktur.

Oryantal sarayların tuhaf demokrasilerinde kravatlı oligarklar kendi aralarında neler konuşurlar, neleri üleşirler
halk kitleleri tarafından pek bilinmez ; bu nedenledir ki; futbol tek ortak noktayı oluşturur.

21.yüzyıl dünyasında Orta Şark'ın Oryantal Saraylarında İngiltere'nin müstemleke genel valisi kimdir? Hiç kimsenin merak alanı içinde yer almayan bir sorudur bu.. Ve nedendir bilinmez, medya bu gibi konuları daima gündem dışı tutmaya özen gösterir!

Yerküre devletlerinin bilumum gizli servislerinin Orta Şark'ın saray demokrasilerinin yerel kadrolu işbirlikçilerini de hiç kimse merak etmez. Merak edenler için de "devlet sırrı"dır; bu gibi konular mazallah kelle kopartır!

Orta Şark'ın saray demokrasileri ile Afrika'nın saray demokrasileri geleneklere uygun debdebe ve hürmet içinde birbirlerini selamlarlar, aynı müzik eşliğinde birlikte dans ederler ve arada bir de
hem sağa hem de sola doğru "bağımsızlık" ve "özgürlük" naraları atarak efelenirler.. Sultanlar, hanlar, emirler, şahlar, hidivler, paşalar, beyler, mollalar, haremler ve dilenci tarikatlarının elleri (!) öpülesi şeyhleri.. hepsi de Orta Şark'ın oryantal saraylarının "seçkinleri" ile "mutlak hakim"lerini oluşturan "özel" şahsiyetlerdir. Gelin görün ki; hiç birisi -evrensel ölçekler içinde- bir kandil ışıması kadar dahi aydınlatma bırakamamışlardır insanlığa.. Peki onca görkem ve şişinmeye karşın ne yapmışlardır? Hepsi de kendi halklarının sırtına binmiş olmakla namdar olmuşlardır.  

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük