Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Panama Kanalı ve Kanal İstanbul

info@haberdukkani.com 15 Mayıs 2011 Pazar

İzleyenler bilirler, öğretici ve eğlenceli bir film var: "Panama Terzisi". İzlememiş olanlara ilk fırsatta izlemelerini öneririm. Film hakkında kritik yapmak Agah Özgüç'e yaraşır ben, üstadın alanında kalem oynatmaya niyetli değilim.

Panama Terzisi'nden söz etmemin nedeni Başbakan Erdoğan'ın "çılgın projesi" olarak sunulan Kanal İstanbul rüyasını çağrıştırmış olması.

Başbakan Erdoğan'ın gerçekleştirmek istediği proje Kanal İstanbul ile Panama Kanalı birbirlerine çok benziyor. Gerçekleştirilme süresi, yaşanacak ve karşılaşılacak sorunlar aynı olacak.

Projenin açıklanmasıyla birlikte, gerçekleşmesi muhtemel yörelere hücüm başladı tıpkı bir zamanlar Vahşi Batı'da yaşanan "altına hücüm" öykülerine benziyor girişimler ve düşler.

Nevar ki; bu girişmlerin sonu "hüsran" ile sonuçlanabilir. Gelecek endişeleri içinde hertür güvenceden yoksun yoksul ama ihtirasları olan maceracı ve tilki kurnazlığına sahip nice insan; dağları, tarlaları ucuza kapatıp büyük kazanç elde edeceklerini düşünerek, elde avuçta ne varsa dağları taşları satın almaya yöneliyor!

Başbakan Erdoğan'ın bir başka projesi de "2 yeni İstanbul" bu projenin açıklanmasıyla birlikte kestirmeden servet elde edebileceklerine yürekten inananların uykuları kaçtı, yollara düştüler.. Anılan bölgelerden yer satın almayı "istikbal" görüyorlar. Spekülasyonun doğal pazarlamacıları emlakçılar eliyle projelerin güzergahlarında bir anda fiyatlar yükseldi.

Projelerin gerçekleştirileceği muhtemel güzargahlarında yer edinmiş olanlar da iç dünyalarında kendi projelerini üretiyor, gece gündüz düşler kurup hesaplar yapıyorlar. Seçimden sonra servet sahibi olacaklarına inanıyorlar. Seçimler bitsin, hükümet kurulsun, projeler için kazma vurulsun ve gelsin paralar!

Güzel düşler.

Düşleriyle yatıp mutlu mutlu uyuyanlar arasında "2-B" arazilerine umut bağlamış olanlar gün sayıyor... Seçim sonrasında çıkartılacak 2-B yasası Türkiye'ye yeni trilyonerler kazandıracak (mı?) yoksa trilyonerlerin servetlerine servet mi katacak?

Umudunu 2-B yasasının çıkmasına bağlamış olan nice insan yasa çıktığında düş kırıklığına uğrayacak. Çünkü Başbakan Erdoğan, açıkladığı projelerle spekülatif kazanca olanak sağlanmayacağını da ilan etmiş oldu aslında. Projeleri açıklayan Başbakan, işin bu yanını haklı olarak gizli tutuyor. Çoktan alan almış satan satmış, vatandaş düşleriyle başbaşa kalmışsa da birkaç gece tatlı rüyalar görmüş oluyor; eh bu da az şey mi? Vatandaş ne Panama Kanalı hakkında bilgi sahibi ne de Panama Terzisi'ni izlemiş! Olsun yine de pembe düşler içinde mutlu uykular beyaz gecelerden daha iyidir.

Eurovision'da Türkiye olarak elendik ama öz kardeşimiz Azerbaycan Türk bayrağını dalgalandırarak aldı birincilik ödülünü. Kanal İstanbul ile 2 yeni İstanbul projeleri gerçekleştiğinde değişen Türkiye gücünün "Global Dünya"da yeni simgeleri olacak.  Hiç bir şeyi dert etmeyin, yiyin için eğlenin, keyfinize bakın ve rahat uyuyun. Uyandığınızda yepyeni bir Dünya ile karşılaşacaksınız ve kendinizle çok eğleneceksiniz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük