Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Paşalığı istifa ile takas eden adam

info@haberdukkani.com 28 Ağustos 2011 Pazar

Şu gazetecilerden birileri ne ister?

Köşeye sıkışan, gazetecilerin "anası"ndan başlıyor işe!

Hiç utanmaları yok anlaşılan.

Paşalığını ve makamını taşımak yerine "istifa" ile "takas" ederek çekip giden Işık Koşaner, gazeteciler için:
"...Çok afedersiniz anasını bile satar" ifadelerini kullanıyor. Hem de Genelkurmay Başkanı olarak. Bu gazetecileri emrindeki bütün kadrolara "hedef" olarak göstermek değildir de nedir?

Basın meslek kuruluşları haklı olarak gazetecilik mesleğinin ilkelerinden yola çıkarak "kınama"da bulundular. Ama gazeteci tayfasının "mıkı" çıkmıyor bu duruma. Ne hayret verici bir durum..

Gazeteciler, meslek onurlarını korumak şöyle dursun "analarını" korumayı bile akıl edemiyorlar. Çok üzücü bir durum sergileniyor.

Hiç bir gazeteci eline kalemi alıp "Gazeteciler analarını satmazlar" diye, iki satır yazıyla haddini bildirmiyorlar paşalığı "istifa" ile takas eden Işık Koşaner'e.. Herhalde korkuyorlar (!)

İşin şakası da bir yana gazetecilerin ve de vatandaşın "anası" ile ilgilenmeyi dile dolamış olmak kalite seviyesini de düşürdüğünden "ayıp" oluyor elaleme, elegüne karşı.. Kunduralarını başımıza taç ettiklerimiz bari bulundukları makamların düzeylerini koruyabilmeyi başarabilseler. Kuşkusuz hiç kimse anasını korumaktan aciz değil. Ama birileri kendi kalitelerini sergilemiş oluyorlar.

Işık Koşaner, gazeteciler için sarfettiği sözlerden dolayı "özür" dilese de bir kıymet ifade etmez ama zihninde gazetecileri doğru yere koymayı başarabilirse kendisini "çarpık" düşüncelerden kurtarmış olur. Huzur bulur..

***

Yiğidin "hakkı" yenmez.

Koşaner paşanın yiğitliğine kimse dil uzatamaz.

Genelkurmay Başkanı olarak çok "net" ve "dobra" eleştirilerinden ötürü kutlanması gereken Işık Koşaner paşa:

"Masum erimizi alnından vurduk, kabahatliyiz"

"İki adam geliyor, bizim 30 kişiyi kaçırıyor"

"Yasaların dışında hareket ettik, hep böyle olacak zannettik" dediği, için de "Sözlerimin arkasındayım" dediği, için de tarih önünde hepimizin kendisine teşekkür borcumuz olduğunu da hiç ama hiç unutmamalıyız.

Paşa söylediği sözler için: "İtiraf" değil; "özeleştiri" diyorsa da önemli olan yıllardır gazetecilerin dile getirmeye çalıştığı gerçekleri ifade etmiş olmasıdır. Paşanın "bunlar analarını bile satarlar" dediği, gazetecilerin yıllardır "risk" alarak haber yaptıkları Türkiye gerçeklerini idrak etmiş ve kabul etmiş olmasıdır önemli olan. Paşa istemeden de olsa gazetecileri doğrulamış, medya aynasındaki fotoğrafı tasdik etmiştir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük