Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Piyasalar çok durgun, fiyat artışlarında patlama!

info@haberdukkani.com 03 Haziran 2014 Salı

Özellikle son bir yıldır piyasalar çok durgun. Buna karşın fiyatlarda patlama yaşanıyor.

Her şey ateş pahası ama ne alan ne de satan var!

Piyasalarda yaprak kıpırdamıyor fakat, fiyatlar yerinde durmak yerine tramplende zıplayıp duruyor.

Ekonomistler bu garip ve olağan dışı duruma çeşitli yorumlar getiriyorlar. Beklentilerini sıralıyorlar; kimileri çok karamsar, kimileri de iyimser olan bu yorumlar karşısında sanayiciler şaşkın, esnaflar perişan, memur ve işçi zaten bataklıkta çırpınıyor.

Borç ve hayal sarmalında yuvarlanan iş dünyası kendi tırnağı ile başını kaşımaya çalışıyor, çözümler icat edeceği umuduyla ayakta durma çabasında.

Türkiye işsizlik sorununa da çare bulamıyor, işi olana da rahat nefes aldırtamıyor.

Kamu alacaklarını tahsil etmekten iyice umudunu yitiren yönetim kadroları, çareyi "mali af" çıkartmakta bulacağına inanıyorlar. En büyük korkuları: Enflasyon patlaması!

Her geçen gün daha da yoksullaşan geniş halk kitleleri, "yardım" paketleriyle desteklenerek teselli ediliyor. Hiç kimse yarınından emin değil; kimin başına ne geleceği de hiç belli değil!

Yaşam ihtiyaçlarını karşılayamayan orta yaş grubu, beli kırık vaziyette, işsiz ve genç kitleleri omuzlarında taşımaya ve ya sabır çekmeye devam ediyor.

Aile dayanışması ve "ar" duygusu yaşanan trajedinin gün ışığına çıkmasına şimdilik engel olabiliyor. Fakat hiç kimse mutlu değil; kimsenin yüzü gülmüyor. Herkes keman teli kadar gergin.

Her yeni günle birlikte "aile içi cinnet cinayetleri" medyaya yansıyor. Sokaklarda birbirlerini kesip doğrayanlar, intihar edenler de cabası.. Toplum cinnet geçiriyor, bu soruna ne hiç konuşmayan nörologlar ne de hiç susmayan siyasetçiler çözüm bulamıyor.

Piyasalar kilitlenip fiyatlar artış kaydettikçe, tam da akşam yemeklerinin yendiği saatlerde kanlı cinnet trajedileri de ekranlara yansıyor. Ne iştah kalıyor ne de yarına en küçük bir umut kırıntısı..

Tümüyle içiniz karardıyasa eğer Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in son açıklamalarını da dikkate almanız gerekir..

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e göre; "Dünyada bankalar batarken Türk bankacılık sektörünün karlılık oranı yüzde 20 civarındaydı. Türk bankacılık sektörü hem sermaye yeterliliği hem de karlılık açısından en güçlü bankacılık sektörlerinden biri. Türkiye'nin temelleri sağlam. Bir takım şokları bankacılık sektörü absorbe edebilir."

(....) "Türkiye'nin geleceği parlak. Türkiye'ye yatırım yapıldığı zaman gelişmekte olan ülkelerin büyümesini satın alıyorsunuz."


*** 

Ve bilgeler derler ki; hiç kimse cehalet kadar zalim olamaz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük