Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Pizzacılar, hamburgerciler lütfen insafa gelin, insafa...

info@haberdukkani.com 10 Kasım 2013 Pazar

İstanbul başta olmak üzere diğer kentlerde mantar gibi çoğalan pizzacılar, internet ve telefonla aldıkları siparişleri motosikletli kuryeleriyle evlere servis hizmeti veriyorlar.

Bu motosikletli kuryeler hiçbir "servis eğitimi"den geçirilmezler mi?

Yollarda cambazlıklarla trafiği altüst ederek, özellikle kaldırımlardaki yayaların üzerine motosikletlerini sürerek pizza taşıyan bu kuryeler, tam bir baş belası!


Bir apartmana nasıl girilir, nasıl çıkılır bilmeyen, kapı zillerinin tümüne basıp olmadık saatte insanları rahatsız eden, son derece "eğitimsiz", düşük ücretle çalıştırılan genç ve "gelgeç eleman" olarak görülen bu insanları eğitmek hiç bir pizza ya da hamburger işletmesinin aklının köşesinden bile geçmez mi?

İsim hakkı, dükkan dekorasyonu ve reklama oluk gibi para döken bu işletmeler, servis elemanlarına "eğitim" vermeyi "gereksiz bir maliyet" olarak mı görüyorlar?

 

Pizza, lahmacun, pide ve türevlerini evlere, iş yerlerine, motosikletli kuryeleriyle satış hizmeti sunan işletmelerin sahipleri, yöneticileri ve sorumluları hiç mi insaf etmezler; onların motosikletli kuryelerinin kaldırımlarda yürüyen kaç kişinin kolunun bacağının kırılmasına neden olduklarını bilmiyor olamazlar?  Bu ne vurdumduymazlık, bu ne vicdansızlık..


Evlere servis yapan elemanlarının girdikleri her apartmanda "mutlak" bir rahatsızlığa yol açtıklarını, apartman kapılarını kapatmadan çekip gittikleri için de hırsızların işini kolaylaştırdıklarından haberleri olmayabilir mi? Eğer öyle ise; çok daha vahim. Çünkü, bu işletmeler ne yaptıklarını bilmiyorlar demektir.

SGK; pizzacı, hamburgerci, lahmacuncu, pideci gibi işletmelerde çalışan düzinelerce motosikletli servis elemanlarının sigortalı olup olmadıklarını, bu işletmelerin "İş Güvenliği ve Sağlık Uzmanları"ndan hizmet alıp almadıkları neden gerektiği biçimde denetlemez..

Kaldırımlardaki yayaların canını dahi riske ederek sözde "modern hizmet" sunan pizzacı, hamburgerci gibi işletmeler, ürettikleri gıdarın da "sağlık" koşullarına uygun olmadığı zaten başlı başına büyük bir "toplumsal tehdit" durumundadır.


Hangi yasa serbest ticaretin toplumsal sağlığı tehdit etmesine izin verebilir?.. Yasa var, yaptırımlar var, denetleme mekanizması var; ne yazık ki, göstermelik durumunda işlerliği yok! trafik polisleri bu motosiklekli kuryeleri neden denetlemez? Bu işletmelerin motosikletli servis elemanlarından şimdiye kadar kaç kişi öldü, kaç kişi sakat kaldı acaba bilen var mı? İstihdam denilen şey bu mudur, böyle midir ülke ekonomisine katkı? Bunun adı resmen "cinayettir" hem de gözgöre göre cinayettir.

Apartmanın önünde duran bir motosikleten kafasında kaskı dahi olmayan bir genç iniyor, eli yüzü, üstü başı leş gibi; kapının zillerinden birine rast gele basıyor, apartmanın kapısı açılmadıysa sırayla bütün zillerin butonlarına basıyor, taaki kapı açılana kadar. İçeri girerken kapıyı ardına kadar açık bırakıyor, işini görüp yine açık bırakıp çekip gidiyor. Sıkıysa ikaz edin, kesinlikle terbiyesizlikle karşılaşacak ve başınıza belayı alacaksınız. İsterseniz bir deneyin de görün bakalım neler yaşayacaksınız.


Pizza Pizza, Domino's Pizza, Pizza Hut, Papa John's Pizza, Pasaport Pizza, Pizzabulls, Tadım Pizza, Little Caesars Pizza.. Yemeksepeti.com.. Burgerking.. vs. vs. adlar altında faaliyet gösteren pizzacılar el insaf yahu.. El insaf! Bu mu medeniyet, bu mu modern hizmet? Elemanlarınıza adam gibi para ödeyin de bari sakal traşı olabilsinler.. Bu eğitimsiz ve hertürlü sosyal güvenceden yoksun adamlar sizler para kazanasınız diye yollarda kaza yapıp ölüyorlar. Tazminat hakgetire; o da ayrı bir yaradır.


Elemanlarınızı lütfen eğitin.. Sigortasız eleman çalıştırmayın, motosikletli kuryelerinize trafik kurallarını ve bir apartmana nasıl girilip çıkılması gerektiğini, insanlarla iletişimi öğretin.. Nasıl olsa para kazanıyorsunuz. Sizler de bir işletmeci nasıl olunur onu öğrenin...Öğrenin ve öğretin de modern bir kentte yaşadığımıza bizler de inanalım.

Üşengeçliklerinden iki yumurta kırıp yemekten bile aciz düşmüş, nice "bahtsız modernler," telefon ya da internetten sipariş verenler, ne yediğinizi biliyor musunuz? Para verip yediğiniz ve hatta çocuklarınıza yedirdiğiniz nedir? Ne yiyorsunuz? Bunu da yiyenleriniz düşünsün. Tasası bana mı kalmış!


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük