Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Politik döküntüler

info@haberdukkani.com 30 Kasım 2014 Pazar

Sıradan bir günde, saat 16.00'yı gösteriyor, bir yoksul çöp konteynerındeki apartman hanelerinin döküntülerini karıştırıyor, eş zamanda bir basın mensubu haber ajanslarının politik döküntüleri arasından yarının gazete manşetine taşıyabileceği bir haber arıyordu. Fakat çöp konteynırından yoksulun açlığını giderebilecek iştah açıcı bir yemek çıkmadığı gibi ajansların politik döküntüleri arasından da manşet olmaya değer, gerçeğin sesini yansıtan tek bir haber çıkmıyor; yoksul aç, gazeteler manşetsiz kalıyordu.

Söylenmemesi gerekeni dile getirmek cüretini gösterenlerin "uzun vadede" tarihten silindiği görülmemiştir. Bu gerçeğe karşın, "dar vakitler"de cüretkarlara yaşamlarının "dar" edildiği de bir sır değildir.

ABD Başkanı Bill Clinton, Monica Lewinsky ile cinsel ilişkiye girmediğini, iddiaların rakiplerinin düzenlediği bir komplo olduğunu açıklaması, "Oval ofiste seks skandal"ını tarih sayfalarından silemedi.

Günümüzün politik aktörleri, yüzyıl sonra hatırlanabilmenin en kestirme yolunun Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'na bağlanmak olduğu görüşüne inanıyorlar. Bu durum onları figüranlaştırıyor. Tarihin baş aktorü olamıyorlar.

Bu yazı can sıkıcı olduğu için burada son veriyorum.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük