Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Rahat bırakın şu gazetecileri

info@haberdukkani.com 09 Şubat 2014 Pazar

Mezopotamya'nin siyasetçileri nedense kafayı gazetecilere takıyorlar. Hem şaşırtıcı hem de işe yaramaz bir yöntem. Sansür tıpkı "işkence" gibi büyük bir insanlık suçudur oysaki.. Ne acısı ne de izi silinebilmiştir tarihten..

Yeni yetme şöhret budalası yıldız adaylarının ilk işi gazetecileri kafalamak olur. Böylece çok kolay üne kavuşurlar; yıldızlaşırlar. Sonrasında gelsin alkışlar. Alkışlar arttıkça kazançları da artar.

Politika dünyasına adım atan her siyasetçi namzedinin yaptığı ilk iştir gazetecileri kafakola almak. tatlı başlayan bir aşk flörtü gibi, balayı yaşarlar basın mensuplarıyla.. Böylece basamakları birer ikişer çıkmaya başlarlar. Halkın gözüne girdikten sonra, siyasetçinin basınla olan balayı dönemi de sona erer! Çünkü, muktedir olmuştur. hele ki bir de iktidar içinde yer alabilmiş ise, o siyasetçi gazetecileri düşman gibi görmeye başlamıştır. Oysa ki; o siyasetçiyi bulunduğu yere taşıyan basın mensuplarıdır.

İster iktidar ister muhalefet olsun siyasetçiler basın mensupları tarafından başlarının üzerinde taşınmalarını isterler. Oysa ki, basın mensubu siyasetçilere değil halka angajedirler. Kamuoyunun hizmetindedirler. Yani basın mensubunun patronu kamuoyudur, halktır. Siyasetçliler değil.

Son yıllarda medya patronlarının gizli patronu da olan siyaset kurumları, basın mensuplarını halktan kopartıp kendilerine angaje ettiler. Bu gerçeği bilen hiçbir birey medyaya güvenmiyor. Medya kendi söyleyip kendi dinliyor. Hiç kimsenin hiçbir basın kuruluşunu ciddiye alıp değer verdiği yok. O saygın ve etkili basın çook gerilerde kaldı. Halk şimdilerde o geçmişlerde kalan saygın ve etkin basının ruhuna Fatiha okuyup rahmetle anıyor.

Bugünün medyasında yer alan yazı emekçilerinin ne hallere düştüklerini bilmeyen kalmadı. Siyasetçiler ise medyanın seçmenler üzerinde etkisi var zannediyorlar. Çok ama çook yanılıyorlar..

En ciddi bilinen gazete ve televizyonların en kıytırık magazin ve mizah dergileri kadar bile ne etkileri var, ne saygınlıkları ve güvenirlikleri ne de tirajları..

Rahat bırakın yahu gazeteciler ne isterlerse yazsınlar, nasıl olsa hiçbirisini kimsenin ciddiye aldığı yok. Biliniyor artık "yalan haber" yazdıkları, satılmış kalemler oldukları.. Boşu buşuna oluk gibi para akıtıyorsunuz ve sinirsisteminizi yıpratıyorsunuz. Gelin vazgeçin gazetecileri denetim altına almaya çalışmaktan, aksi halde mazallah bir yerinize nüzül inecek!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük