İsmail AŞÇIOĞLU
İsmail AŞÇIOĞLU

Rasyonel müslümanlık..

03 Ekim 2014 Cuma

Rasyonel Fransızca bir  sözcük olup anlam itibariyle AKLA UYGUN, AKLIN KURALARINA DAYANAN ÖLÇÜLÜ, USSAL, HESAPLI  diye ifade edilmektedir..

Bugün ifade etmek istediğim şey, sanal ortamda gezinenlerin sanırım benim gibi irite olduğu kurban ve hayvan kesimleriyle ilgili  video görüntüleri olacak ve gerçekden kan dökenin (insan katili de dahil) bu işi alışkanlık ve doğal hale getireceği insanlıkdan çıkmış gibi hali bu seri kurban kesenlerin ruh halinde görmek mümkün.

Bu nursuz kural, edep, adab bilmez insanların tutum ve davranışları, müslümanlar dahil bazı hassas ruhlu insanları "Bu mu müslümanlık?" deme, noktasına getirmekte hiç de haksız sayılmayacak bir gerçeği sergilerken; İslamın'ın "kurban kesme" kurallarını zedeler ve rencide eder hale sokuyor.

Peki buna sebep olan kim? Bunu islamın dışına taşıran kurallarına uymayan, insan aklını dehşete sürükleyen, hesapsızca, ölcüsüzce yapan kim? Bu "cani ruhlu insan" tavrı sergileyenler kim? islamın kurallardan uzaklastıran, dejenere hale getiren kim?

Biz cocuklugumuzda bu Allah için kesilen kurbanlardaki mütevazi rasyonal müslümanlığı çok iyi yaşadık. Hayvanlar önce yemek yedirilİR, su içirilir di, sonra tuz yedirilirdi, birazdan insanlar için Allah'a kurban edileceğinden "merhametle oksanırdı" sevilirdi, sonra en az kurbana katılanlar ölçüsünde bir yardımcıyla düzgünce ayakları bağlanır, yere yatırılırdı. Gözleri kapatılır, dakikkalarca başında "salavat" getirilir, dualar okunur ve sonra kesilir; canı cıkana kadar nerdeyse o insanlar kurban ın üzerindeki el temasını kesmezdi.

Şimdi bakıyorum bu lanet videolara "zalim" tipli adamlara, ayakta duran hayvanların bogazına bıcak atıyor ve kaçıyor bu nasıl bır saygısız ve edepsizce bir davranış! Hayvanın canıyla adeta oynuyor.  Nasıl bir vahşet, nasıl bir merhametsizlik içersinde olabiliyorlar!

Sizlerin ne hakkı var inanan,inamayan, atesit budist, hristyan, musevi karsında islama inanları böyle "zan" ve "utanç" altında bırakmaya.. herşeyi bir yana koyun, sizin vicdanınız yok mu?.. Nasıl olsa başınızda islam'a önderlik yapacak, kural ve kaide koyacak, bunlara uyamayanarı cezalandıracak adam akıllı bir düzen yok.. Peki sizin vicdanız nerde? Size bu kurabanlara bu kadar saygısız ve zalimce davranış hakkını kim veriyor; hangi ruh halindesiniz? Sanırım bu soruya psikologlar bile yanıt vermekte epeyce zorlanırlar.

Bizim inandığımız islam, rasyoneldir, akla, kuralara uygun ölçülü olmalıdır.. İslam, barış, şevkat, merhamet, sevgi, adalet ve kardeşlik erdemlerini emreder. Merhametsizliği ve vahşeti gözler önüne sergilemeyi marifet kabul ederek kurban kesenlerin İslam'a verdiği zarar ile kafa kesen IŞİD militanlarından hiçbir fark yoktur.

Diyanet kurumuna burada sesleniyorum; kurbanaların islam kültürüne uygun kesilmesi için eğitim verilmeli, gerekli uyarılar tv kanallarından yapmalı, hatta ve hatta bana kalsa kurbanı kesenin son gecesinde ahırda hayvanla beraber yatma kuralı getirmesi lazımdır.. Zavallı kurbanlık hayvanlar sebi mazlumdur.. Senin için Allah'a kurban edilecek olan, canını veren, o güzelim varlığa nasıl gaddarca davranabilir ve akılsız vicdansızlığın üzerinden islamı zan altında bırakır lekelersiniz be vicdansızlar..

Allah, zalim, merhametsiz ve acımasız kalpleri ıslah etsin derken; bu vesile ile okurlarımızın kurban bayramını tebrik ederim..

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük