Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Rockçı Teoman'ın cesur kararı

info@haberdukkani.com 11 Ağustos 2011 Perşembe

1990 yılında belgesel bir roman yazmıştım adı: "Ahlaksızlar" yayınlandıktan 15 gün sonra savcılık tarafından toplatılması kararı alındı. Hakkımda dava açıldı. Ağır para cezası ödemeye mahküm edildim ve romanımın yakılarak imha edilmesine karar verildi.

Neye uğradığımı hala anlayabilmiş değilim. Topluma ayna tutan belgesel bir roman neden yakılarak imha edilsin?

Hepsi bu kadarla kalsa iyi. Başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelenlerin yanında çok hafif kalır.

Derhal hakkımda "kara propaganda" başlatıldı. Çürütme, yok etme, topluma yanlış tanıtılma, iftira düzenekleri gizli bir çark tarafından maharetle işletildi. Ve hayat üzerimden bir silindir gibi gelip geçti.


"Ahlaksızlar" adıyla, Yaprak Yayınları tarafından yayınlanan belgesel roman bakın ne söylüyordu:

"İmrenilen, ulaşılmak istenen, pırıl pırıl ışıldayarak gözlerinizi kamaştıran, sinema ve sahne sanatçılarının içinde bulundukları karanlıkları.. Son bulması gereken iğrençlikleri.. Ve bizleri.. bu toplumu anlatmaktadır. İnanılmaz gibi görülen gizlenmek istenen fakat yaşanmakta olanları reddedilmez biçimde ortaya koymaktadır"

"...Ben, Ümit Oğuztan, sizlere çok güveniyorum.. Sizler çürümekte olan bir toplumun insanları olmayacaksınız. Sizler benden çok daha cesur ve çok daha güçlüsünüz. Okuyacak, tartışacak ve değişmesi gerekenleri değiştirecek, toplumumuza sahip çıkacaksınız. Bu sizlerin görevidir. Gelecek sizlerin tavrında gizlidir."

***

Bugün swinger rezaletlerinin toplumun bütün katmanlarında ve çeşitli yaş grupları arasında "özel hayatın dokunulmazlığı" ve "cinsel tercih"  perdesinin ardında yaşandığı gerçeğini ne duymayan kaldı ne de bilmeyen!


"Oğlum artık huzura kavuşacak"

Namdar rockçı Teoman'ın 3 Eylül Berlin konserinden sonra, müziği bırakacağını açıklaması, en çok annesi Şaziment Yakupoğlu'nun yüzünü güldürdü.

Oğlunun müziği bırakmasında büyük rol oynayan Şaziment Hanım, duygularını şu sözlerle dile getiriyor:
"Çok sevindim. Çünkü bu camia, magazin oğlumu çok yıprattı, hırpaladı ama şimdi rahatım. Oğlum bundan sonraki hayatında huzura, rahata kavuşacak. Bu haberi aldığım günü bayram ilan ettim. Teoman'la telefonda konuştum, o da çok mutluydu. "Aferin oğlum, seninle gurur duyuyorum" dedim. Fazla tefferuata girmedik."

Yıllar önce benzer bir karar alan Ahmet Özhan, içkili yerlerde şarkı söylemeyi terkettikten ve de magazin bataklığından çıktıktan sonra devleşti. Teoman da düzenli ve örnek bir yaşama adım attıktan sonra devleşecektir. Ve çok daha verimli eserler ortaya koyacaktır sanatında..

Basında yer alan bir habere göre; TRT ve Anadolu Üniversitesi'nin işbirliği çalıştayında konuşan Arınç, farklı televizyon kanallarında hazırlanan evlilik programları için "Kendilerini hayırlı bir işe vesile sayan programların konukları ise televizyon televizyon geziyor. Dört beş tane serseri buluyorlar, orada onları paçavraya çeviriyorlar. O kadınlar adına üzülüyorum... O akılsız erkekler adına üzülüyorum" demiş.

Evlilik programları için "Afedersiniz, kusmak istiyorum" ifadesini kullanan Arınç "RTÜK'ün inisiyatif kullanması lazım. Daha önce çağırdık, konuştuk. Bunlar rica minnetle yapılacak şeyler değil" diye konuşmuş.

İzdivaç programlarının toplumun ahlaki yapısını olumsuz etkilediğini de savunan Arınç, RTÜK'ü göreve davet etmiş.

Yıllar önce "Ahlaksızlar" adlı belgesel romanımda savunduklarımı bugün geçte olsa birileri dile getirmeye başladılar. Ben, erken öten horoz gibi baş vemiş olsam da gam yemem.

***

"Ahlaksızlar" romanım yakılarak imha edildi ama sözde sanat camiası olarak anılan çevreler toplumun "ortak, tarihsel kültür birikim ve değerleri" ile "ortak ahlak normları"nın yıkılmasında etken rol üstlendi.

Toplumu sözde "muzır" neşriyattan korumak isteyen çevreler kuşkusuz iyi niyetle önlem almak için çaba harcamış olabilirler fakat, topluma ayna tutan edebiyatın "erken uyarı sistemi" olduğunu hiç bilemediler.

Yazarlarının değerini bilmeyip işkence, zindan ve kara propaganda çürütmelerine kurban veren toplumlar, çocuklarını nasıl kurtaracaklarına kafa yormak zorunda kalırlar.

Namdar rock sanatçısı Teoman'ı cesur kararından ötürü alkışlayıp yüreklendiriniz ki; magazin bataklığı kurutulabilsin.  Aksi halde bu piyango bir gün sizin çocuğunuza da çıkabilir!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük