Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Roman tadında..

info@haberdukkani.com 12 Ocak 2011 Çarsamba

Türkiye'de gelişen ve gündemi meşgul eden hadiseleri, okurlara Haber Dükkanı'ndan roman tadında aktarabilmeyi çok isterdim.

Okurlar için bir fincan çay ya da kahve içimi süresi içinde, yürekleri sıkışmadan okuyabilecekleri, düşündürürken gülümsetecek, umutlandırırken yüreklendirecek akıcılıkta haber okumak oldukça eğlendirici olabilirdi..

Türkiye'de yazarın yakasından düşmüyor hışımlı sorunlar. Bu nedenle çok arzuladığım halde günün en öne çıkan haberlerini roman tadında yazabilecek zaman kalmıyor bana..

Zamanla yarış edilen gazetecilik mesleği, ne tarihte kalıcı bir iz bırakabiliyor ne de gönüllerde ılık meltem esintilerinin ferahlatıcı huzurunu gıdıklayabiliyor. Türkiye'de gazetecilik felaket çığırtkanlığı gibi..

Yolsuzluk, yağma, talan, irtikap, rüşvet, yoksulluk, fuhuş, yaşamın her alanında köşe başlarına çöreklenmiş çeteler.. Çetelerin masonik olanları var, kravatlı oligarşik olanları ve boy boy mafyatik olanlarının yanısıra; gümrüklerde ve ihale labirentlerinde boy gösterenleri ilk akla gelenleri.. Bütün bu zenginliğin her birisini birer edebiyat şekerlemesi haline getirmek mümkün.. Roman tadında ne gülmeceler ne  trajediler çıkar ortaya..

Karikatür sanatına gönül veren nice usta sanatçı çizgilerle resmederken Türkiye'yi, doğrusu edebiyat dünyasının emekçileri oldukça geride kalıyorlar.. Yayın dünyasının kapı kilitleri çok güç açılıyor edebiyat emekçilerine.. Edebiyat eserlerinin halka ulaşımında bu en gizli ve en önemli engel. Edebiyatçının okura ulaşmakta onlarca yıl gecikmesinin nedeni oluyor.

Onlarca yıl sonra; Dünya, Türkiye, kültür, anlayış değişmiş olduğundan edebiyatçının eseri işlevselliğini kaybetmiş karemela şekerine dönüşmüş olarak ulaşıyor nice kuşaklara..

İşte bu nedenle Türkiye'de gelişen olayları gizli sansürün gecikme ve engellerini ustaca çalımlayarak okurlara şiirsel bir roman tadında ulaştırabilmeyi çok isterdim. Skandallar ülkesi Türkiye'nin edebiyat şerbetiyle tatlandırılmış öykülerini sunabilmeyi böylece gizli sansürcüye sürpriz şakalar yapabilmeyi de çok arzulardım.

Muhteşem Yüzyıl adıyla yayına giren televizyon dizisine gösterilen tepkiler, Başbakan'ın "ucube" diye nitelendirdiği anıt, kır düğününde alkollü içki içilmesinin yasaklanması, 102. madde ve 10 yıl süreyle üstelik de cezaevlerinde tutukluluk hallerinin sürdürülmesi  haberleriyle beslenmiş; aşk, kin, intikam ve ihtiras oyunlarıyla kurgulanmış, okuma ömrü kısa roman tadında olan müthiş öyküler kaleme almak mümkün. Ama zaman çok dar ve artık benim için yaşam neredeyse bir cücenin boyu kadar kısacık. Tıpkı yazmayı çok arzuladığım kısa bir roman tadında.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük