Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

"Rotamız Filistin yükümüz insani yardım"

info@haberdukkani.com 04 Haziran 2010 Cuma

(İHH) İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yarmdım Vakfı'nın  çağrısı ve son derece masum duygularla, Antalya Limanı'ndan yola koyulan Mavi Marmara yolcu gemisiyle yola çıkan 750 kişiden 9 Türk vatandaşı İsrail ordusunun operasyonunda yaşamını yitirdi.

* "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampamyası kapsamında 28 Mayıs'ta Gazze'ye doğru yola çıkan 7 gemide, Türk ve yabancı uyruklu 50 gazetecinin yanısıra, 25 de milletvekili bulunuyordu..

* Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Dani Ayalon, gemilerin Gazze'ye ulaşmasına izin vermeyeceklerini duyuruyor, düzenlenen insani yardım girişiminin, "İslami ve Hamas yanlısı bir eylem" olduğu görüşünü savunuyordu..

* İsrail basını manşetlerine taşıdıkları haberlerinde, "Denizde Alarm" ve "Deniz Kuvvetleri Beklemede" diye yazıyor, gemideki eylemcilerin güvenlik kontrolünden geçirilerek sınır dışı edileceklerini duyuruyorlardı..

* Medyada yansıyan haberlerde görüldü ki; insani yardım filosunun 7 yemisi Akdeniz'de yalnız bırakılmışlardı! Kıbrıs Rum yönetimi, Gazze'ye insani yardım götüren gemilerin limanlarına girmesine izin vermedi!

* Yine medyadan öğrenildiğinie göre; gemilerdeki aktivistlere "gemiden asker itme" ve "gaz maskesi" tatbikatı yaptırılmıştı!

Bu gelişmeler ışığında bakıldığında; hiç tartışmasız İsrail yönetimi eliyle masum insanlara "devlet terörü" uygulanmıştır.

Efendim gemilere neden güvenliği sağlayacak askeri gemiler eşlik etmemiştir, en azından "caydırıcı" olurdu... vs.. vs..

Neden sivil bir gemide sivil insanlara "gemiden asker itme" ve "gaz maskesi" tatbikatı yaptırılmıştır? gibi daha pek çok soruya verilecek pek çok yanıt var ama biz bir yanıtla yetinmeyi kafi görüyoruz: sizin hiç Greenpeace eylemlerinden haberiniz yok mu? Onların pasif drenişleri karşısında hangi devlet silah kullanarak katliam yaptı?

Hiçbir mazeret, vicdanların sızısını hafifletemez. Lami cimi yok İsral masum insanlara karşı "devlet terörü" uygulamıştır.

İnsani Yardım için yola çıkanların dünya görüşleri her ne olursa olsun amaçları "insani yardım" olan sivillere karşı devlet terörü uygulanmış olması mazur gösterilemez..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük