Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Rüşvet, irtikap, yolsuzluk, deprem ve parodi

info@haberdukkani.com 11 Aralık 2013 Çarsamba

Rüşvet yiyenlerin ensesine binmek sadece "hukuk devletleri"nde esastır. Rüşvet ve irtikaba bulaşan bütün siyasi ve bürokratik kadorların istifa etmeleri evrensel bir ahlak sorunudur.

Yediden yetmişe herkes ama herkes rüşvet ve talancı tayfasına lanet okur, ümmüğünü sıkmak isterse de fırsatını bulabilenler rüşvet, yolsuzluk ve talandan pay kapabilmek için can atarlar.

Her nerede bir talan topluluğu varsa, o güruhun içinde yer alabilmek, ya da yandaş olabilmek için, çırpınır durur insancıklar.

Şeffaf olmayan cahil toplulukların öbeklendiği Mezopotamya'da durum böyle olduğu içindir ki; Robert Redford'ların "Ahlaksız Teklif"lerinin sonu hiç gelmez.***İstanbul'da "beklenen" deprem gerçekleştiğinde neler olacağını hiç düşlediniz mi?

İstanbul'un merkezinde yer alan tarihi surlar ile Ayasofya dışında tek bir yapının ayakta kalmadığı görülecek.

Tavanı çöken Kandilli Rasathanesi'ndeki görevlilerin büyük bir şaşkınlık içinde dempremin merkez üssünü saptamaya çalıştıkları gözlemlenecek. Birbiri ardına yaptıkları tutarsız ve bilim dışı açıklamaları şoka girdikleri için, dünya hoşgörüyle karşılayacak.

Ülkede ne kadar müteahhit tayfası varsa, "kuvvetli şuç şüphesi" ile derhal derdest edilerek Selimiye Kışlası nezarethanesinde gözetim altına alınacaklar; yargı önüne çıkabilmek için ise; 5 yıl iddianamenin yazılmasını bekleyecekler.

Yıkılıp yerlebir olan Boğaziçi Köprüleri'nin ayakları dibinde depremden ölenlerin anısına devasa anıtlar tasarlanıp temelleri atılacak.

Enkaz kaldırma çalışmaları tüm dünyadan gelen ekipler tarafından yürütülecek. Ve enkaz bölgelerine giriş çıkışlar yasaklanacak. Depremden şans eseri kurtulanlar, İstanbul dışında kurulacak olan çadır kentlerde, Birleşmiş Milletler'in gönderdiği yardımlarla yaşamaya çalışacaklar.

Çadır,elektrik, su, gıda, ve prezervatif sıkıntısı hat safhaya varınca, yer yer halk isyanları görülse de polisin gaz bombaları, TOMA'lardan sıkılan kimyasal sularla asyişin kontrol altına aldığı haberleri ajanslar tarafından tüm dünyaya iletilecek.

Depremle 3 milyon nüfus kaybına uğrayan İstanbul'a 13 milyon göçmenin geldiği, enkaz kaldırma çalışmalarının ise 200 yıl süreceği resmi makamlarca açıklanacak.

-----

* Burada yazılanlar bir parodidir ve Türkiye gerçekleri ile hiç bir ilgisi yoktur.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük