Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sahte ve kaçak

info@haberdukkani.com 08 Mart 2016 Salı

Türkiye sahtecilik ve kaçakçılık cenneti (mi?)

Hemen her gün medyada yer alan haberlere göre, kaçak et kesimi yapılıyor, kaçak içki üretiliyor, kaçak sigaralar bakkal ve işporta tezgahlarında, sahte içkiler lokanta, büfe ve bakkallarda satılıyor.. İlaçlar ve gıda maddeleri sahte..Mağazalarda satılan ünlü "marka"ların ürünleri sahte..

Ve bir de her alanda insan ilişkileri sahte..

Diplomalar da sahte..

Galiba "sahte" olmayan hiçbir şey kalmadı.

Aklınıza gelebilecek herşeyin "sahtesi"nin kolayca bulunabileceği bir ülkede yaşarken, "gerçek" olanı keşfedebilmek hiç kolay değil.

Binbir meşakkatle kazanılan paralar, sahtecileri cennette yaşatırken, dürüst vatandaşlar cehennemden kurtulamıyorlar.

Sistem "sahte" dünyalara "operasyonlar" düzenliyor ama vatandaş sahte içkiden ölüyor! Demek ki, önlenmler ve operasyonlar yetersiz kalıyor.

Her çeşit sigara markasının sahtesi var ama gerçeği yok!

En ölümcül hastalıklara karşı can kurtaracak olan ilaçların sahteleri var ama gerçek olanını bulabilmek şans!

Nasıl oluyor da bunca sahte ürün kolayca ve hiçbir engelle karşılaşmadan pazarlarda yer alıp tüketicilere ulaşabiliyor?

Öldüren, zehirleyen, kanser yapan ürünlerden oluşan devasa bir ekonomi dünyası, ülkeyi tehdit etmeye devam ederken, TBMM çatısı altındaki milletin vekilleri bu konulara hiç ilgi duymuyorlar. Görmüyorlar, medyaya yansıyan haberlerden de bilgi sahibi olamıyorlar! Ne tuhaf..

Küçük ya da büyük üreticiler, yatırımcılar ve sanayiciler "kaliteli" üretim yapabilmek için uğraş verip dünyadaki rakipleriyle giriştikleri yarışta ipi göğüslemeye çalışıyorlar. Sahteciliğe gözyumulması onların başarılarılı olabilmelerinin önünde büyük engel. Peki ama kimin umurunda?

"Yasalar çerçevesinde gereken mücadele yapılıyor" diye, itirazlar yükselebilir elbette ama bu gerçeği değiştirmeye yetmiyor. Eğer gerçekten ciddi bir mücadele yapılmış olsa tek bir sahte ve kaçak ürün pazarda yer alamaz. Bu devasa ekonomiden yararlananlar olduğu çok açık.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük