Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Samanyolu ve insan aklı

info@haberdukkani.com 05 Şubat 2015 Perşembe

Samanyolu yıllardır kulaklarda yer edinmiş hoş bir şarkıdır ve adını 400 milyar yıldız kümesinin yer aldığı Samanyolu galaksisinden alır.

Samanyolu galaksisinde 400 milyar yıldız! İnsanın aklını başından alıyor. Oysa ki, gerçekte; evrenin sonsuzluğunda püften bir parçadır yalnızca..

Kozmik saat kendi şaşmazlığında hiç durmaksızın tıkır mıkır etmeden, sessiz sedasız ilerliyor. 400 milyar yıldızın ne kadarında yaşam ve ne tür uygarlıklar var; insanlık henüz bu soruların yanıtlarını bilmiyor. Çünkü o çok güvenip beğendiği aklı yetmiyor.

İnsan aklı sanatçıların eserlerine henüz tam olarak akıl erdirebilmiş değil. Nasıl ki piramitlerin sırrını çözmeye uğraş veriyorsa, sanatçıların bestelerinin, heykellerinin ve tablolarının sırlarını da çözebilmek için kafa yoruyor. Kısacası insan aklı yetenekli sanatçıların eserleri karşısında küçük dilini yutuyor. Ademin çocukları ne Samanyolu'ndaki 400 milyar yıldızı ne de sonsuz evreni anlayabilecek zekaya sahip değiller.

Fakat yine de her insan kendi aklını beğenmeye kelepçeli yaşıyor!

Yoksa siz de aklınıza çok güvenenlerden misiniz? O halde mutlaka bir akıl hastanesine gidip oradaki hastalarla biraz sohbet ediniz. Görecekesiniz ki, onlar da en az sizin kadar akıllarına güveniyorlar.

Işık ve karanlık.. Her ikisini de yaratan Tanrı.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük