M.Sedat DEVİR
M.Sedat DEVİR

Sana hiç yakışmadı Big Chefs…

16 Aralık 2013 Pazartesi

Türkiye'de bir franchising çılgınlığıdır gidiyor. Kim bir yer açacaksa, ya da marka oluşturacaksa alt yapıyı oluşturup daha sonra franchising sitemine dahil olmak yerine, öncelikle franchise zinciri oluşturmayı düşünüyor. Türkiye'de sistem bu oldu maalesef. Franchise vermek için marka oluştur. Alt yapı mı, onu boş ver zamanla oturur ya da bir şeyler yaparız canım, yapanlar bizden daha mı zeki?

Sadece bu mu problem? Bir de kendisini ispatlamış markaların aman ben de gireyim, asıl benim hakkım bunu yapmak diyerek bodoslama bu işe dalması bir diğer problem.
Denetimsiz, kontrolsüz franchise'lar büyük markaların marka değerini düşürmeye devam ediyor. Önemli olan franchise vermek değil, markaya yaraşır hizmetin bütün şubelerde uygulanmasını sağlamaktır.

Franchise çalışmalarına başlamadan önce benim de saygımı kazanan büyük adımlarla yol katetmiş bir markaya bu denli ağır şikayetler gelmiş olması beni oldukça üzdü.

Türkiye'nin yüz akı olmaya aday markaların, daha fazla kazanma uğruna markalarını lekelemeleri doğru mu? Her marka franchise vermek zorunda değil. Böyle bir zorunluluk yokken büyük çabalarla var edilen, kendisini ispatlamış ve müşterilerinin saygısını kazanmış bir markanın kontrol ve denetimden aciz olması hiç normal değil.
Şikayetleri okuduktan sonra bir süre uzak kaldığım Big Chefs'lere gidip kendi gözlerimle görmek istedim. Maalesef çok abuk hatalarla ve davranışlarla karşılaştım. Üzülerek söylüyorum ki şikayetler yerindeydi.

Buradan şirket yetkililerine seslenmek istiyorum. Lütfen eski güvenilir halinize dönün, bu çabayı sarfedin. Bu kontrolsüz şubeleşmenin önüne geçemiyorsanız da vazgeçin franchise vermekten. Ben kişisel olarak kendi alanında duayenliğe oynayacakken kendi ipini çeken bu markanın kendisine gelmesini yürekten istiyorum. Lütfen şikayetlere kulak verin de gönül rahatlığıyla müşteriniz olmaya devam edelim.

Üzülerek köşemde Big Chefs müşterilerinin şikayetlerine yer veriyorum;

Big Chefs Personelinizi Denetlemezseniz Büyüklüğünüzün Bir Anlamı Yok!
Oğuzhan D. | 28 Kasım 2013 10:23
Big Chefs isminde anladığımız üzere büyük, büyük olmak yetmiyor hizmet sektöründe telefona çıkan arkadaşlarımız özellikle restaurant da görevli personeller inanılmaz sert ve saygısız üsluplarıyla çok büyükler. Firmanızın böyle devam etmesini istiyorum merkez ofisinizden başlamak kaydıyla bence denetleme yapmanızda fayda var!

Şikayet ile ilgili Görüşmeler
• Şikayetleri kala alan yok görün işte hakliligimizin bir ispatidir, siz büyük olamazsınız sadece tabelanizda big yazar

Bu arada cevap yazmanizda umrumda değil big chefs ne ben nede cevremden birinin gitmesini engelicegim
 01 Aralık 2013
14:58:49

Big Chefs'te Eziyete Dönüşen Kahvaltımız!

Aysegul Gultekın T. | 27 Kasım 2013 13:30
24 Kasım günü Çukurambar'da kahvaltıya gitmiştik. Big Chefs aslında ilk defa gittiğim bir yere asla misafir çağırmam ama diğer şube ile arada kalitede ne kadar fark olabilir diye düşünerek gittik. Çocuklar koşuşturuyor bir hayli gürültü varken bir de palyaço geldi. 4 yaşındaki oğlum bakmak isterken bir taraftan da burada ne işi var bunun için bir salonları yok mu gibisinden konuşuyorduk.

Öğrendik ki belli bir gruba yönelik bir program. Bir süre sonra gürültü dayanılmaz hal aldı ve yöneticiyi çağırdık Öğretmeler Günü olduğu için böyle bir organizasyon olduğunu söyledi. Zaten kalitesini sorgularken birde karşılaştığımız muamele sonucu ayrılmak zorunda kaldık. Bir daha mı hiçbir şubesi.

Şikayet ile ilgili Görüşmeler

• Şikayetimi yazarı yaklaşık on gün oldu. Hiç kimse benimle iletişime geçmedi. "kusura bakmayın, düşünülememiş ya da böyle organizasyonlar için ayrı bir mekan hazırlanmalı" vb. bir açıklama ile durumu kurtarmak bir firma için çok zor olmasa gerek. Büyümek hiç bir firmaya yaramıyor anlaşılan. Zaten kalite iyice düşmüşken bir de maruz kalınan durum hiç anlaşılır değil.
 09 Aralık 2013
12:46:41
• firma henüz benimle iletişime geçmedi.
 05 Aralık 2013
09:44:26

Big Chefs'in Mantıksız Fiyatları!
Merve T. | 26 Ağustos 2013 11:24
Ankara Bilkent'te Big Chefs Studio'da alkolsüz kırmızı meyveli mojito içtim ama alkollüyle aynı fiyatı ödedim. Sorduğumda da fiyat farkı yok dediler nasıl bir mantıktır bu?

Big Chefs Etler Pişmemiş Ve Kokuyordu!
Adnan Ş. | 27 Temmuz 2013 15:21
Big Chefs'e 26 Temmuz 2013 tarihinde ailemle iftar yemeği için gittim. İftar menüsünü yememiz için ısrar ettiler. Biz menüden yiyeceğimizi söyledik restoranın köşesinde pis bir yerde yiyebileceğimizi söylediler. Israr edince içeride düzgün bir masa ayarladılar. Bunu atlattıktan sonra sipariş verdik.

Çocuklara köfte menüsü kendimize de kebabı ve şişte köfte söyledik. Çocuklara soğuk patatesin üzerine üç adet köfte koymuşlar ve köftelerin bir tarafı az pişmiş bir tarafı yanmış ve eti kokuyordu çocuklar yemedi aç kaldı.

İftar menüsü söylemediğimiz için oruçlu olduğumuz halde aç uzun süre bekledik. Bizim yemeklerde lezzetsiz ve eti kokuyordu. Yemekleriyle ünlü Gaziantep'te burayı tercih ettiğimiz için çok pişmanız.

Şikayet ile ilgili Görüşmeler
• Firma geri dönüş yapmadı.
 04 Ağustos 2013
11:02:22

Big Chefs Tarabya'dan Neredeyse Kovulduk!
Gözdem Ş. | 23 Temmuz 2013 10:10
Dün akşam iftar saatine doğru Big Chefs'in Tarabya şubesine gittim. Daha ilgisizlik kapıdan girmemizden itibaren başladı. Garsonlardan bir yer göstermelerini istedik, bizi bir yere oturttu çok fazla rüzgarlıydı ve gösterdiği başka bir yere geçebileceğimizi söyledi. Oraya geçtik fakat oturulacak gibi değildi, daha da kötüydü.

Başka masa boşalınca oraya baktım ve ailemi oraya çağırdım fakat garson gelip bir tavırla rezervasyon olmamasına rağmen masaya başkalarını alacağını söyledi ve masaları ayırmaya başladı.

Resmen o masadan kovulmuş olduk ve kalkmamıza rağmen geri yollandık. Oturulacak gibi olmayan masamızda çabucak yemeğimizi yiyip kalktık bu sefer de valeden araba 20 dk sonra geldi.

Big Chefs Zehirlendik!
Yasin Ü. | 11 Haziran 2013 14:40
Dün gece Ankara İran Caddesi üstündeki şubeden alaturka siparişi verdik. Pizza geldiğinde zaten şeklinden belliydi bir sıkıntı olduğu. Gecenin ilerleyen saatlerinde şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı başladı ve zehir gibi simsiyah kusmaya başladım ve bu 3 saat sürdü ta ki acil servisinde serum yiyene kadar. İnsan sağlığına biraz değer verin daha fazla para kazanacağım diye insan sağlığıyla oynamayın sizin gibi bir firmaya yakışmıyor!

Big Chefs Kimse İlgilenmedi!
Elif D. | 11 Mayıs 2013 16:00
Yarım saat boyunca oturduğum yerde kimse gelip ilgilenmedi. Big chef mis. kötü hizmet.

Big Chefs Güya Yardımcı Olmaya Çalıştılar!
Emel Y. | 19 Nisan 2013 16:20
Big Chef Tarabya da geçtiğimiz hafta aracımı valeye bıraktım. Bagajımdaki ipad çalındı. Alet Çayırbaşı nda sinyal verdi. Gidip sorduğumuzda o bölgede oturan çalışanları olmadığını söyleyip,bir kamera kaydı gösterisi yaptılar. Güya yardımcı olmaya çalışanların tavırları bu çok sevdiğim müesseseye yakışmadı. Olayın açığa kavuşturulması ve yapanın cezalandırılması gerekirdi. Bu profesyonel müesseseye bu yakışırdı. çok üzgünüz.

Big Chefs Sıcak Çikolata Çikolata Tozundan Yapılmış!
Volkan A. | 17 Aralık 2012 11:00
Böyle güzel franchise restaurantının sıcak çikolatasının marketteki sıcak çikolata tozundan olması hiç yakışmadı. Mocachino da aynı şekilde kötüydü.
NOT: Şikayetler www.sikayetvar.com 'dan alınmıştır.
http://www.sikayetvar.com/firma/detay/big-chefs

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük