Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sanat ve kapital el değiştirken aman dikkat!

info@haberdukkani.com 23 Eylül 2012 Pazar

Dünya'da her ne olduysa "sanat" ve "kapital" el değiştirirken oldu.

Orta Çağ'ın sonunu getiren Rönesans buna en keskin örnektir.

Sanat toplumların önünde yepyeni ufuklar açarken kapital bu ufuklarda ilk ulaşan olabilmek için önüne çıkan her engeli bir daha ayağa kalkamayacağı şekilde acımasızca ezip geçer.

Türkiye'de sanat toplumu değiştirebilmek için elinden geleni ardına koymazken, portestolara karşın, birileri Hülya Avşar'ı jüri başkanı yapmayı uygun gördü, sonuçlar açıklanıp ödüller dağıtılırken bunun nedenini ve amacını anlamış olmamız gerekiyor.

Haber Dükkanı yazarı ve değerli dostum Kasım Uçkan, Hülya Avşar'ın sanatçı kişiliği ile sanatı önünde saygıyla şapkasını çıkartıyorsa da onu anlamak gerekir.. Uçkan, "Kod adı; Hülya Avşar" başlıklı yazısında, aslında ülkenin onca yaşamsal sorunu varken, kafayı Hülya Avşar'ın jüri başkanlığına takanlara sitem ediyor, amacı "hüllecilikten tacından olan güzel" Avşar kızına "yalakalık" etmek değil. Kasım Uçkan'ın "Şimdi Narkoz Zamanı" başlıklı yazısını okumayanlara öneririm.

Altın Koza'yı "Babamın Sesi" filmi kazandı. Hayırlı uğurlu olsun. Bize filme emeği geçenleri tebrik etmek düşer. Her film aslında bir "mesaj" taşır. Filmin mesajını idrak ettiğimizde Hülya Avşar'ı jüri başkanlığına kimlerin layık gördüklerini ve uygun görülüş nedenlerini de anlamış olacağımıza inanıyorum.

Bir zamanların "fukara" Yeşilçam'ı film çekebilmek için, "ham film" ithal edecek parayı bile bulamazdı, kamera ve teknik donanım hak getire... Türk Sinema Endüstrisi "Yeşilçam" son dönemlerde hiç kapital sıkıntısı çekmiyor! Bu durum da oldukça dikkat çekici.

Bazı yönetmenler İstanbul'un en mutena semtlerini toptan satın alacak kadar para kazanabildiklerine göre...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük