Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sanat ve medya

info@haberdukkani.com 27 Şubat 2016 Cumartesi

Günümüz Türkiye'si gazete sayfalarında muhteşem bir sanat konserinin sıradan bir trafik kazası haberi kadar bile yer alamıyor olmasının ardında yatan sır nedir? İşte size bir Türkiye bulmacası daha...

Her türlü rezalet ve akıl almaz asparagaslar haber olabiliyorken, sanat neden haber olamıyor?

Çok zor ve ender yetişen sanatçıların başarılarını görmezden gelen medya, dedi/koduları renkli fotoğraflarla süsleyerek sayfalarına taşımaktan hiç bıkıp usanmaz; neden?

Basının görevi halkın ilgi duyacağına inanılan her ne kadar acayiplik varsa yayınlamak olmasa gerek.

Cinayet, ihanet, skandal, fuhuş, kumar, zamparaların yatak odası maceraları, trafik kazaları, sosyal medya yazışmaları, fal, yemek tarifleri ve de eş bulma faaliyetleri medyanın marifetleri arasında yer alan sıradan çalışma alanlarından sadece bazıları..

Ressam, heykeltraş, müzisyen, bestekar, yazar, şair, senarist, fotoğraf sanatçısı, seramik sanatçısı, sinema yönetmeni, kameraman ve diğerlerinin başarı öyküleri, (istisnalar ve seçilmişler dışında) neden basın/yayın organlarında haber olamıyor? Türkiye'de sanata gönül vermiş hiç kimse yok mu?

İthal ya da taklit pop kültürü dışında basın sanat, sanatçı ve sanat faaliyetlerine neden yer vermez? Okurlar ya da izleyiciler tarafından ilgi görmeyecek, tiraj ve reyting oranları düşer endişesi mi?

Ayıp olmasın diye, sergi ve konserleri çok kısaca duyurmakla yetinen basın, sanatın derinlikerinde yer alan muteşem zenginlikleri okur ve izleyicilerine sunmak zahmetine katlanmaz!

Ana haber bültenlerinde siyasilerin sanat etkinliklerine katıldıklarını duyuran haberlere rastlıyor musunuz?

Ve yine siyasetçiler ile anlı/şanlı işadamlarımız arasında evinde sanatçı ağırlayan veya tam tersine siyasetçi veya işadamını evinde ağırlayan kaç sanatçının olduğuna inanıyorsunuz? Türkiye'de siyasetçiler ile sanatçılar birbirlerine küskün müdürler? Hiç mi sevmezler birbirlerini; aralarında dostluk köprüleri kurulamamış mıdır? Eğer öyle ise; neden? Basın/yayın organlarında sanatı özendirici, sanatçıyı yüreklendirici haberlere rastladığınız oldu mu hiç? Hiç merak ettiniz mi; Türkiye genelinde Belediye Meclis Üyeleri arasında sizi temsil eden acaba kaç sanatçı var?

Tuhaf bir durum!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük