Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sanat yasaklanır mı?

info@haberdukkani.com 13 Nisan 2014 Pazar

Tarih bizlere sanatçıların trajik öykülerini sunuyor.

Hiçbir dönemde rahat nefes alamamış sanatçılar!

Yaşamları karartılan sanatçıların eserleri, bahtsız yaşamlarının söndürülmesinden çok sonraları baş tacı edilmişlerdir!

Yerkürenin fani efendileri sanatçılara neden düşman olmuşlar?

Cevabı kezzap kadar keskin: Karanlıkları aydınlatan eserleri ölümsüz olduğu için..

Günümüz dünyasında sanatın can çekişmekte olduğunu hatta öldüğünü ileri sürenler var.

Bu görüşleri ileri sürenler haksız da sayılmazlar. Teknoloji ve yaşamın yüksek ritmi sanatın giderek sisler ardına çekilmekte olduğunu doğruluyor.

Yeni nesil insan prototipleri arasında sanata yönelen ve gönül verenlere pek rastlanmıyor. Toplumlarda "Sanat" ve "sanatçı" sözcüklerinin uyandırdığı "algı" alanlarında eksen kayması var. Günümüzde sanat ve sanatçı denildiğinde gösteri ve şov dünyası akla geliyor. Sanatçı denildiğinde renkli spotlar altında parıldayan figürler ve onların çılgın özel yaşamları akla geliyor da hiç kimse bir ressam ya da heykeltraş canlandıramıyor hafızasında...

Dünyanın efendileri "globalleşme planı" dahilinde sanat ve sanatçı algısında eksen kaymasını da düzenliyor. Sanat eserlerini de müzelere ve özel kolleksiyon depolarına topluyor. Bu gidişle insanlar tek bir sanat eserlerini bile göremez hale gelecekler.

Belki de gün gelecek ve tüm sanat eserleri insanlığa yasaklanacak. Çünkü bu gerçekleşmeden "yeni bir insanlık tarihi" yaratılması imkansızdır.

Dünyanın efendilerinin amacı ise; yeni bir insanlık düzeni kurmak ve yeni bir insanlık tarihini başlatabilmek!

Düşmanlarınızın nesillerini öldürüp yok edebilirsiniz, evlerini yakıp yerle bir edebilirsiniz ama yine de yıkılmazlar. Fakat geçmişlerini yok etmek, sanat eserlerini imha etmek, onları tarihten silmek demektir. İşte Adolf Hitler bunu gerçekleştirmek istemişti! Ve bütün dünya onun bu düşüncesine karşı birlikte savaşmıştı.

Hitler'in, Nazi döneminde "yozlaşmış sanat" olduğu gerekçesiyle el koydurduğu 1500 sanat eseri geçtiğimiz aylarda Münih'te ortaya çıktı. Bir eve yapılan baskında bulunan tablolardaki imzalar arasında Pablo Picasso, Henri Matisse, Marc Chagall, Emil Nolde, Oskar Kokoschka ve Paul Klee gibi dünyaca ünlü ressamlar bulunuyordu.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük