Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sayın Apo, gavat vatandaş!

info@haberdukkani.com 11 Kasım 2013 Pazartesi

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, ulusal matem günü "10 Kasım" töreninde üç beş vatandaşın kendisini protesto etmesine fena halde içerleyip, otomobilini durdurup iniyor aşağıya ve eliyle işaret ederek korumalarına "Allah belanı versin diyen o gavatı getirin" diyor.

Cumhuriyetin Valisi talimat veriyor: "Alın şu gavatı"

Vali Coş, daha sonra "Kavas demiş olabilirim" diye açıklama yapıyor!

Olaydan 48 saat sonra, validen bir açıklama daha geliyor: "Marjinaller"

İş iyice arap saçına dönüp de çarşafa dolanan vali üçüncü gün bir açıklama daha yapıyor: "Gavat demişim"

Anlaşılan vali Coş, ne söylediğini bilmiyor, söylediğini aradan 72 saat geçtikten sonra anca fark edebiliyor!

Bütün bu olup bitenler şaka değil, kara mizah hiç değil, acı gerçek.

Bir vali düşününüz ki, vatandaşına "gavat" diye hitap ediyor. Sizce bu vali vatandaşını ne gözle görüyor? Bu vali, ulu orta "gavat" olarak değerlendirdiği, saygı duymadığı vatandaşına "hizmet" verebilir mi? Merhamet duyar mı?

PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'a "sayın" diye hitap edildiği bir ülkede vatandaşa, üstelik bir valinin "Gavat" diye hitap etmesi ve tanımlaması nasıl bir etki yaratır kamu vicdanında?

Dünya insanlığı ne der bu işe?

Hani biz "medeni" ve "çağdaş" bir ülkeydik ve daha önemlisi "ileri demokrasi"ye geçmeyi başarmış bir ülkeydik. Ne oldu!

Bu ülkenin vatandaşı demokratik haklarını kullanıp protestoda bulunmaya kalkıştığında "gavat" mı olmuş oluyor? Bu sözü, bu tanımlamayı ya da, bu hitabı mı hak etmiş oluyor?

Zihniyetle mücadele eden hükümet, işte asıl bu zihniyete karşı mücadele vermelidir. Hükümet, bu skandal basına yansıyınca, ""soruşturma" başlattığını duyuruyor kamuoyuna...

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Vali'nin sözlerine tepki gösteriyor. Kendisinin de durumdan rahatsız olduğunu belirtiyor. Bakan Güler, ''Devletin valisi konumundaki bir kişi vatandaşa, her ne kadar rahatsız edici bir diyalog yaşansa da bu şekilde cevap vermesi doğru olmadı. Konuyu incelemesi için arkadaşlara talimat verdim. Ama anladığım kadarıyla karşılıklı olarak konu mahkemeye taşınacak. Yine de ne olursa olsun bu konumdaki bir valimizin, böyle bir hakaret de olsa adli ve hukuki yollar vardır. Onunla ilgili yasal çerçevede şikayetçi olabilir, talimat verebilir. Bu şekilde bir ağız dalaşına girmesi hiç şık olmadı. Ben de rahatsız oldum'' diyor.

Ne soruşturması!

Şimdi protesto eden vatandaşın "gavat" olup olmadığı mı soruşturulacak?

Valilik makamı, çok önemli bir makamdır ve çok büyük sorumlulukları vardır. Vali o kentte "devlet" demektir. Bir vali vatandaşa "gavat" diyorsa eğer; bu doğrudan devlet ayıbı ve devletin vatandaşına bakış açısını sergiler. Devlet ise; hiçbir vatandaşına "gavat" demez, vatandaşına bu zihniyetle bakamaz, bakmaz da..

Ama olgunluğu yakalayamamış bir vali bakın durumu ne hale getiriryor. Valinin kişisel tavrı, zihniyeti, bakışaçısı..

Bu büyük skandalın ardından, o anda valinin görevden alınması gerekmez mi?

Bu durumda devlet ne yapar?

Sorunun yanıtı hükümetin başından geliyor: "Valimizi provokatif eylemlere yedirmeyiz"

Tüm dünya "Sayın Apo" denilmesi gerektiğini biliyor. Bilinmeyen "vatandaş"a nasıl hitap edilmesi gerektiğidir.

CHP'nin de en kısa sürede "Anayasa Mahkemesi"ne başvuruda bulunması, vatandaşa  nasıl hitap edilmesi gerektiğinin "Anayasa"ya uygun şekilde bir karar altına alınması hususunu talep etmesi bekleniyor!

MHP'nin de halkı "itidal"e davet ederek, "komplo düzenekleri"nden uzak durulması çağrısında bulnacağı başkent kulislerinden sızan en son haberler arasında yer alıyor!

İmralı'ya ilk gidecek olan heyet, Sayın Abdullah Öcalan'a bu durumda ne yapılması gerektiğini sorup akıl danışacak mıdır, bilinmez ama, konu hakkında İmralı'dan gelecek olan yanıt da önemli olmalı. Bakalım Sayın Apo, vatandaşa "Gavat" diye hitap edilmesi hussunda ne yanıt verecek!

Hiç kuşkusuz stratejik ortaklara ve AB'ye de aynı soru yöneltilecek ve alınacak olan yanıtlar en kısa sürede değerlendirilerek gereği yerine getirilecektir!

Şimdi yanıtı merakla beklenen soru şu: Vatandaş "Sayın" mıdır, yoksa; "Gavat" mıdır?

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük