Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Seçmen şimdiden bin pişman!

info@haberdukkani.com 09 Haziran 2015 Salı

25. dönem milletvekili genel seçim sonuçları açıklandı.Muhalefet partilerinin liderleri taraftarlarının alkışlarıyla zaferlerini ilan ettiler.

Ancak seçim sonuçları seçmenleri mutlu sona ulaştırmak yerine "endişe"ye sürükledi.
Seçim sonuçları açıklanır açıklanmaz seçmenleri tasaya sürükleyen bu belirsizlik ortamı umarız uzun sürmez.

Şu bir gerçek ki, seçmen muhalefete oy verdiği için daha şimdiden binpişman.. İstikrar ve huzur arzusuyla yanıp tutuşan halk, önümüzdeki siyasi ve ekonomik süreçten çok endişeli.

Siyasi liderler alacakları kararlarda vatandaşın bu haklı endişesini dikkate almazlarsa eğer; gerçekleşecek ilk seçimde AK Parti oy patlamasıyla uzun bir süre daha iktidarın tek söz sahibi olacak.

Özellikle HDP "emanet" ve "tepki" oylarıyla elde ettiği sonuçla çok akılcı ve sağduyulu kararlar alıp uygulamak zorunda.. Kazandıkları başarının ilk günlerinde bile olumsuz söylem ve tutumlar HDP'yi kolayca açmadan solan bir güle çevirebilir.13 yıldır iktidarda olan bir parti onca "yıpranmışlık", onca "müşterek" muhalefet ve medya bombardımanına karşın yüzde 40.86 oy alabilmişse eğer; muhalefetin "çok güçsüz" olduğu gerçeği gözler önüne serilmiş demektir.

Kendilerini "başarılı" addeden muhalif liderler, ister kabul etsinler ister reddetsinler, boşuna şişinip durmak yerine seçmenlerin "avans oyları"nı akıllıca değerlendirmelidirler. Bugün seçmeler binpişman ama yarın binpişman olarak dövünecek olanlar muhalefet liderleri ve onlara "inananlar" olacaktır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük