Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sıcak havada sıcak olaylar

info@haberdukkani.com 18 Temmuz 2012 Çarsamba

Mevsim yaz, havalar iyice ısındı. Fırsatını bulan, biraz serinlemek, biraz dinlenmek ve biraz da eğlenebilmek için sahillere kapak atıyor.

***

Medya'da yer alan haberlere göre, Akdeniz'de sular iyiden iyiye ısınıyor! ABD'nin uçak gemisi midir suları ısıtan; Şam'daki endişe verici gelişmeler mi, yoksa Rusya'nın tavrı mı? İşler oldukça karışık!

***

Türkiye'nin patronlar klübü mensuplarının uykularını kaçıran bir durum da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "asgari ücret" sahtekarlığına karşı harekete geçmiş olması. Patronlar bunalımda. Anlaşılan Kimse memnun değil halinden, ne işçi kesimi, ne de sermaye mensupları. İktidarda olmak gerçekten zor iş. Ne İsa'ya ne de MUsa'ya yaranılmıyor ki..

***

Havalar da ısındı, Akdeniz'in suları da.. Bunaltıcı yaz sıcaklarında yaprak bile kıpırdamayınca, tatlı "meltem" esintisinin değeri daha da ortaya çıkıyor. Sıcak ve bunaltıcı havalarda, sıcak paranın da önemi ve gücü daha bir anlaşılır oluyor. Her kesim sıcak paraya hasret nedense!

***

Türkiye'de birbiri ardına mantar gibi çoğalarak gökyüzüne doğru yükselen cam kulelerden birisinde dün yangın çıktı! Şükürler olsun ki, binanın "aklı" gökdelendeki yangını söndürmeye yetti de ölen olmadı. İnsan aklı yangınları söndürmeye yetmiyordu ama binanın aklı beklenmedik bir yangını söndürmeye ve içinde yaşayan 1500 kişiyi kurtarmaya yetti. Teknoloji işte böyle harika bir şey.

***

Bunaltıcı sıcak havalarda uykuya dalabilmek öyle zor ki.. Böyle gecelerde klimalar da hasta ediyor, rahatsız vicdanlar da..

***

Haber Dükkanı yazarı Kasım Uçkan, "Bana 15 gün müsade" diyor. Tatil yapacakmış! Çok şaşırdım, yazarların böyle bir lükse sahip olduğunu bilmiyordum. Benim bildiğim yazar ya Silivri'de olur ya da işkencehanede, tatilde neyin nesi anlayamadım gitti.

***

Bunaltıcı yaz sıcaklarında ağır işlerde çalışmak zorunda olanlara, yaşlılara ve hastalara Allah dayanma gücü versin. Tatil yörelerindeki eğlence mekanlarında, sabahlara kadar içip dans edenlere de...


***

Sıcak ve bunaltıcı havalara dikkat! Şu günlerde tatil yörelerinde "aşk" arayanların başına gelecek olanlar, kahve fincanlarındaki fallarda bile yer almaz. Bol bol gözyaşı ve hüsran var, bizden söylemesi...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük