Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sigaraya hayır, esrar ve hapa devam!

info@haberdukkani.com 14 Kasım 2013 Perşembe

Sigara insan sağlığına sayısız zararları olan, ölümcül bir illet. Tüm dünyada bu ölümcül alışkanlığa karşı insanlığı bilinçlendirme kampanyaları sürdürülürken, içicileri caydırıcı yasal düzenlemeler tam anlamıyla uygulanmıyorsa da oldukça yararlı olduğu kabul görüyor. Çabalar sonucu pek çok kişi yıllardır sürdürdükleri sigara tiryakiliğinden yakasını kurtarmayı başardı. Henüz başaramamış olanlar da sigara içme alışkanlığından kurtulabilmek için çok ciddi çaba harcıyorlar.

Dumansız bir yaşam, sağlıklı bir ömür ve acısız bir ölümle sonuçlanacak filmin sonu.. Bu durum elbette insanlık için çok sevindirici..

Sigara tiryakisi yetişkinler gençlere kötü örnek olmamak için köşe bucak gizlenerek sürdürüyolar kötü alışkanlıklarını. Uluorta, her yerde sigara içmemeye özen gösteriyorlar. Evlerinde ailelerini zehirlemek istemediklerinden, balkona çıkıp sigara içenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar çok. Onlar da eminim yakında terk edecekler tiryakiliklerini..

Nevar ki, bir başka büyük felaket sardı toplumları. Esrar, ot ve sentetik uyuşturucu haplar.. Okul önlerinde dahi satılan hapları kullananların sayısı her geçen gün artış kaydediyor. Ve bu narkotik haplar, bir paket sigara fiyatından çok daha ucuza satılıyor! Genç nesil bu batağa saplanalı epeyce bir zaman oluyor. Okulların önünde dahi satılan sentetik uyuşturucular, gençliği büyük bir felakete sürüklüyor.

Hayatlarında hiç sigara içmemiş olan gençler narkotik haplar kullanıyor.

Sigara içmeyen gençler, "esrar" içiyorlar!

Lise ve üniversite gençliği arasında çok yaygın hale gelen bu durum aileler tarafından farkedilmiyor. Hiç kimse sigara içmeyen çocuğunun "sentetik narkotik hap" kullanabileceğini ya da "esrar" içme alışkanlığı kazanmış olabileceğini hesaplayamıyor. Aileler sigara kullanmayan çocuklarının bir başka zararlı alışkanlık kazanabileceği olasılığını akıllarından bile geçiremiyorlar. Oysa ki, sigara içmiyor olmak, esrar ya da zararlı haplar kullanılmayacağının garantisi olarak görülmemeli.

Çok sıkça kullanılan bir söz vardır: "Sigarası içkisi yoktur" Bu sözler, o insanın hiçbir zararlı alışkanlığı olmadığını ifade etmek için kullanıldığı gibi, beraberinde çok da iyi bir insan olduğunun dile getirilişi, bir anlamda garanti belgesidir de..!

Günümüzde hiç sigara kullanmayan gençlerin sayısında müthiş bir artış kaydedilirken, esrar ve narkotik hap kullananların sayısında da dehşet bir artış, yaygınlık ve kanıksanmışlık görülmektedir. Bu tuhaf ama gerçekten de felaket karşısında devlete ve ailelere çok iş düşecek..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük