Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Silahsız teröristi yargısız infaz etme hakkı

info@haberdukkani.com 03 Mayıs 2011 Salı

El Kaide lideri, 11 Eylül saldırısını planlayıp uygulatan Usame Bin Ladin, ABD Başkanı Barac Obama'nın emriyle "yargılanmadan" öldürüldü.

ABD halkı azılı bir teröristin öldürüldüğü haberini duyar duymaz meydanlara döküldü sevinç çığlıkları attı.

Dünya'nın en tehlikeli terör örgütü El Kaide'nin lideri "tek kurşun" ile öldürülünce tüm Dünya insanlığı büyük bir beladan kurtulmanın sevincini yaşadı, rahat bir nefes alıp derinden bir "oh" çekti.

Teröre karşı mücadele veren ülkelerin liderleri başta olmak üzere bütün ülkelerin liderleri peş peşe ve sıcağı sıcağına "memnuniyet" ifade eden açıklamalar yaptılar.

ABD, Usame Bin Ladin'i yaşadığı evde ani bir baskınla yakalayıp yargıya teslim etmek yerine, yargılamadan öldürmekle kalmayıp cesedini de okyanusun derin sularına gömmeyi en uygun "defin" çözümü olarak gördü.

Irak lideri Saddam Hüseyin'i yargıya teslim eden ABD, korumasız ve silahsız terörist Ladin'i canlı ele geçirip yargıya teslim etme cesaretini gösteremedi!

Dünya lideri, güçlü Amerika, Dünya'nın en azlılı terör örgütleri listesinde ilk sıralarda yer alan PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye "öldürülmemesi" şartıyla tepside ikram etti. Türkiye, eli kanlı teröristi yargı önüne çıkardı, ve mahkemenin "idam" kararına karşın "infaz"ı uygulayamadı.

Her devletin kendi teröristini yargılama, idam etme ya da silahlı çatışma durumunda "öldürme" yetkisi vardır. Bir devletin varlığını silah zoruyla ortadan kaldırmaya çalışan, sivil masumları katleden terör örgütüne karşı kendisini savunma ve "yasalar" doğrultusunda karar alma hakkı vardır.

SANMAYIN!

Her devlet kendisini gücüne göre savunabilir. Bu bir Dünya gerçeğidir, tarih de bize bu gerçeği anlatır.

ABD'nin Usame Bin Ladin'i "yargısız infaz"la öldürüp cesedini de yok etmiş olması, devlet gücünün her alanda, her girişimiyle "meşru" olma hakkına sahip olduğunun keskin kanıtıdır.

Hiç kuşkusuz ki; ABD, korumasız olarak bir evde yaşamakta olan Ladin'i kıskıvrak yakalayabilirdi. Tıpkı Saddam Hüseyin'i yakaladığı gibi.. Ama öyle yapmadı. Çünkü, yargı karşısına çıkartılması durumunda ABD Dünya insanlığı karşısında çok güç duruma düşecekti.

Özet olarak; ABD, gerçekte bir GLADİO elemanı olan Usame Bin Ladin'i yargı önüne çıkaramazdı.

Şimdi gelelim Dünya'nın en tehlikeli "El Kaide Örgütü"ne.. El Kaide "hücre" yapılarından oluşan bir örgüt. Bu örgütün tüm elemanları zaten ABD tarafında bilinen ve attıkları her adım önceden izlenebilen bir örgüt... Sanırım başka bir söze gerek yok.

Bize düşen, "aynaya" bakıp kendi halimizi görmektir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük