Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Şişli ilçesinde çöp vergisini kimler öder?

info@haberdukkani.com 11 Mart 2016 Cuma

İstanbul'un Şişli ilçesinde bir tuhaf bilmece!

İstanbul'un en zengin ilçeleri arasında yer alan Şişli Belediyesi'nin sınırları içinde kalan bölgede "çöp vergisi"ni kimlerin ödediğini, kimlerin ödemediğini duyunca ağzım açık kaldı.

İstanbul'un en görkemli turistik otellerinin de yer aldığı şişli ilçesinde, çöp vergisini yalnızca gariban vatandaş ödüyormuş da haberimiz yokmuş..

Görkemli yapıları, bol yıldızları olan turistik otellerden Şişli Belediyesi çöp vergisi tahsilatı yapamıyormuş! Devasa binalardan hiç çöp çıkımyor olsa gerek! Yalmızca sade vatandaş tarafından üretilen çöpün toplanması son derece kirli, zahmetli ve pahalı bir hizmet. Beş yıldızlı oteller bu hizmetten hiç yararlanmıyor, belediye kasasına külfet getirmiyor olmalılar! Böylesine akıl almaz bir işleyiş sürüp gidiyor. Gelin de çıkın işin içinden..

Turistik bir otel mi daha çok çöp üretir yoksa, sabah işe akşam evine koşturan vatandaşın gariban evi mi? Bu sorunun gerçekçi yanıtını bulabilmek için bilirkişi heyetine ya da bir bilim araştırma kuruluna müracaata gerek var mı?

Turistik belgeyi kapan oteller çöp vergisi ödemezlerken, zar/zor geçinmeye çalışan sade vatandaşlar çöp vergisini mıkları çıkmadan tıkır tıkır ödüyorlar.. Şişli İlçesi'nde sayıları her geçen gün artan turistik otellerin "iskân" durumlarından ne haber, diye sormayın sakın; içler acısı bir trajedi! İskânları yok. Nasıl olur demeyin. Pekalâ oluyor. Şişli ilçe sınırları içinde "kaçak yapılar"ın sayısı dudak uçuklatacak boyutta. Küçük bir örnek: gözünüze ilişen her yapının dubleks daireleri kaçak gerisini varın siz hesaplayın. Eski binalardan değil, yenilerden söz ediyoruz. İşin içine eskileri de koyacak olursanız Şişli'de yer alan her yapının son katının yıkılması gerekir.

İnanmıyorsanız gidip Şişli Belediyesi ilgililerine sorabilirsiniz.

Peki ya diğer belediyelerde durum nasıl? Onu da diğer belediyelerden ya da çöp vergisini vatandaşın sırtına yükleyerek sektöre destek veren Turizm Bakanlığı'ndan öğrenebilirsiniz?

Turizm sektörü elbette ki; çok önemli, yararlarını saymaya kalkışsak ortaya bir kitap çıkar. Ancak, bu durum çöp vergisinin yalnızca sade vatadaşın sırtına yüklenmesini haklı kılmaya yetmez.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük