Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Siyasetçiler roman konusu

info@haberdukkani.com 11 Aralık 2010 Cumartesi

Bizim siyasetçilerin her birisi roman yazarları için eşsiz bir kaynak oluşturur.

Roman yazarları, mahkemelerde yargılanmaktan, hapishane ve sansür çürütmelerinden
siyasetçilerimizi romanlaştırmaya fırsat bulamıyor olmalılar ...

Edebiyat dünyamızın en çorak alanıdır siyasilerin romanlarda yer almıyor oluşu..

Roman yazarlarımız siyaset arenasında boy gösteren liderlerin ibretlik yaşam öykülerini romanlaştırmaya başladıklarında Türk siyasetine kalite gelecek.

Siyasetçilerin yaşam öyküleri romanlaştıkça siyasi liderler kendilerine tutulan aynada ne kadar da güçsüz ve çelimsiz olduklarını görmeye başlayacaklar hiç kuşkusuz ki..

Toplum kimlere umut bağladığını, kimlerin peşinden koştuklarını ve nasıl da kandırıldıklarını çok daha iyi anlayacak ve seçimlerde sandık başına gittiklerinde çok daha bilinçli oy kullanmaya başlayacaklardır.

Edebiyatın sonsuzluğunda ölümleşmeye başlayan siyasetçiler kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaklar, soylarına "ayıplı" bir soyadı bırakma endişesiyle uykuları kaçacaktır.

Gazete manşetleriyle diledikleri gibi oynayabilen siyasetçiler romanların gücüne tosladıklarında ağızlarından çıkacak her sözü ölçüp biçmek zorunda kalacaklardır. Attıkları ve atacakları her adım öncesinde "evrensel" değerlere toslamamaya özen göstermek zorunda kalacaklardır.

Romanın gücü, medya oyuncağının silinip giden satırlarına hiç benzemez. En gözükara siyasetçi bile bir romanın baş kahramanı olmayı göze alamayacak kadar akıllıdır. En aykırı siyasetçi için bile bir romanın kahramanlarından birisi olma felaketine toslamak istemez. Çünkü roman çırılçıplak bir gerçeklik yansıtır da ondan.

Roman sahici bir edebiyat eseridir. Hayatın kendisidir. Politika (çok yüzlü oyun) romanda bütün yüzleriyle ve makyajsız haliyle ve de entrika canbazlıklarıyla okurun gözleri önüne serileceğinden hiçbir siyasetçi roman kahramanı olmak istemez.

Lütfen hep birlikte düşünelim; romanlarda siyasetçiler neden yoklar?

Çiftçi, köylü, yoksul, katil, cani, polis, sanatçı, kumarbaz roman kahramanları var da neden siyasetçi roman kahramanlarımız yok?

Romancılarımız ve senaristlerimiz uyuyorlar mı?

Hiç sanmıyorum.

Benden söylemesi..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük