Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Siyasi laboratuvarın silahsız teröristleri

info@haberdukkani.com 17 Mart 2016 Perşembe

Teröristler silahlarını bırakacaklar, peşinde koştukları ideayı meşru ve demokratik yöntemlerle gerçekleştirmeye yöneleceklerdi. Bu doğrultuda atılan her adım desteklendi ve alkışlandı. Akan kan duracak, barış ve huzur sağlanacaktı.

Fakat, teröristler ne silahlarını bıraktılar ne de cinatelerine son verdiler. Masum sivillere ve güvenlik güçlerine kanlı saldırılar düzenlemeye devam ettiler. Kentler ve ilçelerde cephanelikler, hendekler, tüneller ve ameliyathanelerle kendilerine muhkem mevziler hazırladılar.

Terörün siyasi aktörleri evrensel hukuk kuralları ile demokrasiyi sonuna kadar istismar ederek kendi yollarında yürümeye devam ettiler.

Cinayet ve uyuşturucu şebekesinden başkaca birşey olmayan terör örgütünü insanlık suçları işlemekten vazgeçirmek yerine, devleti dize getirip pes ettireceklerini zanneden terör örgütünün siyasi aktörleri, ham hayallerin seçilmiş kurbanları olduklarının farkına varamadılar. Gerçekte "siyasi bir laboratuvarın kobayları" olduklarını bir türlü akıl edemediler.

TBMM'de "silahsız teröristler"in dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin süreç başlıyor.

Nevar ki; "silahsız teröristlerin" yani terör örgütünün siyasi temsilciliğini üstlenmiş aktörlerin tavrında bir değişiklik olacağının sinyalleri alınabilmiş değil! Anlaşılan terör örgütünün siyasi aktörleri, kendilerini tutuklatıp hapse attırabilmek için olağanüstü çaba sarfedecekler. Akıllarınca bu yolla Türkiye'yi destekçileri ve hamileri olan dış ülkeler nazarında köşeye sıkıştırabileceklerine inanıyorlar. Açıkçası siyasi bir laboratuvarın kobayları olduklarının farkına varamıyorlar.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük