Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sorumsuz muhalefet

info@haberdukkani.com 12 Ekim 2015 Pazartesi

İnsanlık suçu olan terör olayları gerçekleşir gerçekleşmez, henüz olayın şokunun yaşandığı anlarda sorumluluk üstlenmiş siyasilerin devleti şuçlu ilan etmeleri hem çok acı hem de çok vahim bir durum..

ABD'de 11 Eylül terör saldırısı gerçekleştiğinde ne bir Amerikan vatandaşı ne de Amerikalı bir siyasetçi ABD'yi suçlu ilan etmemişti. Demek ki; Amerikalılar devletlerine güveniyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin "koruma" altına alıp "dokunulmazlık zırhı" giydirdiği muhalif vekillerin devlete güvenmeme hakkı olabilir mi? İktidar olduklarında güven duymadıkları bir devletle nasıl çalışacaklar? Bugün "suçlu" ilan ettikleri bir devletin hükümeti olmaya talip olan bugünün muhalefet kadrolarını anlayabilmek mümkün mü? Bu muhalif kadrolara "seçmen" güven duyar mı?

Muhalefet kadrolarının iktidara güven duymamaları anlaşılabilir ve örneklerine dünyada da rastlanılan bir durumdur ama devlete güven duyulmaması anlaşılabilir olamayacağı gibi, görülmüş ve duyulmuş bir durum olmayıp, şaşkınlık uyandıran "sorumsuzluk" halidir.

Tuhaf ve çok vahim bir durum!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük