Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Sosyal medya fenomenleri

info@haberdukkani.com 30 Ağustos 2014 Cumartesi

Sosyal ağlar bir başka alem sanmayın sakın, 7'mizde ne isek 77'de de o olduğumuz aşikar.

Saçı sakalı ağarmış, torun sahibi, bir adam sünnetlik fotoğrafını teşhir ediyor, "Hey gidi günler hey" diye, fotoğraftaki haline bakılacak olursa sünnet olduğu günü hatırlaması imkansız; anlaşılan bunamış.

Bir başkası özel yaşamını faş ediyor, aile albümünü dünya insanlığına armağan ediyor! Teşhir edilen özel fotoğrafların altına "yorum" yazanlar pişakarlık yarışına soyunmuşlar. Körler ile sağırlar birbirlerini ağırlıyorlar.

Genç kızlar flört ediyor hayranlarıyla, geçkince kadınlar arsız histeri nöbetleri içinde hayatın son demini kana kana içmek istiyorlar.

Teknoloji harikası internet gizli servislerin işlerini çok kolaylaştırdı. Toplumların sosyolojik ve psikolojik çözümlemelerini tam zamanlı olarak kontrol edebiliyorlar.

Eski günlerin zamparaları piyasanın nimmetlerinden yararlanabilmek için "muhabbet tellalları"na abone olurlardı, Şimdi internete abone oluyorlar. İsteyen kendisini aracısız pazarlayabiliyor.

Facebook ve twitter'da yayınlanan kadın fotoğraflarından oluşan bir dergi yayınlanmış olsa, pornografi kralı "Hustler" kesinlikle iflas eder.

Şu internet demokrasisi ne güzel şey.. Dileyen dileyene dilediği gibi sövüyor. Ne kadar çok sövgü, o kadar çok "beğeni" tıklaması ve bir o kadar da "takipçi" kazandırıyor!

Herkesin her konuda "uzman" kesildiği sosoyal medya ağlarında "zehir"den çok daha tahripkar algı tsunamileri yaratıyor olmaları kimlerin işine yarıyor acaba, diye merak etmemek mümkün değil.

Tek bir gazete okumayan, tek bir kitap eline almayan kişilerin parlak düşünceleri ile toplumu her konuda "biliçlendirme" çabaları bir yana, bunları okuma zahmetine katlanıp bilgisayar başında sabahlayanlara da akıl erdirmek zor zenaat olsa gerek.

Beğerirsiniz ya da beğenmezsiniz, siyasi bir lider halkın oyları ile Türkiye Cumhurbaşkanı olmuş. Devletin en yüce makamına oturmuş, görev ifa ediyor. Bir ayağı çukurda, saçı sakalı ağırmış ve dahi dökülmüş koca koca adamlar sosoyal medyada ağıza alınmayacak sövgüler döşeniyor! Gerçekten de birisinin söylediği gibi, "siyasi değil psikiyatrik" durumlar sergileniyor.

Türkiye teknolojiyi demokrasi hukuku içinde kullanmayı öğrenecek ama anlaşılan çok can yanacak, bizden söylemesi.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük