Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Suçüstü hali çok ağır travma yaratır

info@haberdukkani.com 22 Aralık 2013 Pazar

Dünyanın her yerinde medya, rüşvet olaylarını kamuoyuna duyurabilmek için birbirleriyle ölümcül bir yarışa tutuşur.

Her nerede bir yolsuzluk ve rüşvet skandalı patlasa basın emekçileri oraya üşüşürler ve gece gündüz, kar yağmur, güneş demeden olay yerinden ayrılmazlar.

Rüşveti veren ile alanın yargı kararıyla noktalanan cezası kesinlik kazanana kadar da rüşvet ve yolsuzluk skandalı haber olmaya devam eder. Bu yıllarca sürse bile basın mensupları son nokta konulana değin haberin peşini bırakmazlar. Yani başladıkları işi bitirirler.

Basının görevidir bu ve hiç bir güç buna engel olamaz. Olamamıştır da.. Basın mensuplarının canlarından oldukları, hapishanelerde ve işkence odalarında yaşamlarının karartıldığı görülmüştür ama olayın üstünün kapatılabildiği hiç görülmemiştir.

Türkiye, 17 Aralık sabahı, bakanlar ve gözbebeği mahdumları düzeyinde gerçekleştiği iddia edilen büyük bir rüşvet ve yolsuzluk skandalıyla güne merhaba dedi.

Hayatın olağan akışına aykırı olarak yatak odalarında sıralı çelik para kasaları ve içlerinde milyon dolarlar, ayakkabı kutularına gizlenmiş halde milyonlarca avrolar ortalığa saçıldı.

Henüz 27 yaşındaki meçhul bir genç ile birlikte "aile fotoğrafları," telefon dinleme kayıtlarının tapelerindeki "baba-oğul" konuşmaları, süpheli mahdumları izleyen polisleri takip etmekle görevlendirildiği tespit edilmiş olan özel polis timleri, bavullarla rüşvet paralarının teslimat fotoğrafları ve çok daha fazlası gazetelerde manşet manşet yayınlandı. Televizyon ekranlarına yansıdı.

Şimdi söz savunmanın ama basına yansıyan haberlerde yer alanlara bakıldığında bu büyük rezaletin kahramanlarının bu işlerde iyice piştikleri anlaşılıyor.

Birisi: "Deliller uyduruk" diyor, bir başkası: "dış mihraklarla içerideki uzantılarının komplosuyla karşı karşıyayız" diyor, en tepedeki: "Bize haber vermeden nasıl yapılır" diye, köpürüyor.

Yahu Cumhuriyet'in savcısı bir operasyon yürütüyor, nasıl haber versin? Haber vermesi, operasyonu sızdırması hukuken "suç" zaten. Elbette ki haber vermeyecek ve haber veremez de.. Ülkenin yönetim kadrosu içinde yer alanların bu hukuki gerçekten habersiz olmaları mümkün mü? Elbette ki, biliyorlar. Bu bir suçüstü halidir ve suçüstü yakalananlar ne diyeceklerini zaten bilemezler. Çünkü, onlar o anda "çok ağır bir travma" geçirmektedirler. Bu yüzden ne söyleydiklerinin önemi yoktur. Onurlu bir şekilde suçlarını itiraf etmeleri hali hariç.

Her neyse, olup bitenlerin kahramanları doğal olarak birer insandır. Ve ortalığa saçılmış olan rezalet bile olsa, bu bir insanlık halidir ama yine de bu bir suçüstü halidir.
En doğrusu bir uzman hekime baş vurulmasıdır. Çünkü, suçüstü hali kahramanları üzerinde çok ağır travma yaratır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük