Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Tedavisi olmayan hastalık

info@haberdukkani.com 05 Mayıs 2018 Cumartesi

Tıp her gün yepyeni gelişmelerle insanlığın fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına çözümler üretmete devam ediyor. Nevar ki; şifası olmayan, tedavi yöntemi bulunamayan öyle bir hastalık var ki, Allah düşmana bile vermesin.

Bu hastalığın adı: Medyatik/Reklam!

Kişi bu hastalığa kapıldıysa eğer, tedavisi olmayan bir iletle yaşamak zorundadır.

Bu bi-çareler, internet siteleri, gazeteler ve televizyonlarda haber olamadıkları an yataklara düşer, mutsuz olurlar yaşadıkları hayattan hiç bir zevk alamaz hale gelirler, yaşamları zindana döner.

"Reklamın iyisi kötüsü olmaz", görüşüne sımsıkı sarılırlar ve her tütrlü şarlatanlığı yapıp, her boyaya bürünür, her kılığa girerler, en olmadık yerlerde birden bire ortaya çıkarak kendilerinden söz ettirebilmek için akla hayale gelmeyecek kepazelikleri arsızca kendilerine "nam" edinirler (!)

Bu çaresiz illete yakalanmış olanlar medyada kendilerinden söz ettirebilmek için, tüm erdemleri, değereleri ve ahlak normlarını hiçe saymakta bir an için tereddüt etmezler, yeterki basında boy gösterebilsinler.

Bu hastalığa yakalanmış kişiler, basın kendilerini yerden yere vurup rezil etse bile onlar, çok önemli "kişi" olduklarına inanırlar.

Basında boy gösterebilmek uğruna intihar girişimde bulunmak, aşk ve seks skandallarının kahramanı veya figüranı olmak bu hastalar için çok sıradan girişimlerdir.

Son günlerde bu çaresizlerin siyaset sahnesinde görünebilme çırpınışları içinde olduklarını görüyoruz! Bizler görüyoruz ama ne yazık ki, Nasrettin Hoca'nın bu trajikomik rezaletleri görmeye ömrü vefa etmedi, eğer bugünleri yaşayabilseydi olağanüstü evrensel fıkralar üretir, tüm insanlığı düşündürürken kahkahalara boğardı.

Biz çok kısaca tedavisi olamayan bir hastalıktan söz ettik, sakın olaki bu hastalığa yakalanmış çirkefler üzerlerine alınmasınlar üzülürüm (!) Çünkü o zavallılar "kusurlu" değil, hastadırlar. Hastalara "şefkat" ve "anlayış" göstermek ise, hepimizin insanlık borcudur.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük