Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Tembel adamlar, hoppa kızlar

info@haberdukkani.com 17 Ocak 2016 Pazar

Çalışmayı, çabalamayı sevmeyen, zorluktan kaçınan, üşengeç bir adamın yaşama tutunması, başarılı olması ve mücadele sonucu rahat bir yaşama kavuşması olanaksızdır. Gerine gerine yaşamayı sevenler, hayatı dilediğince yaşayamazlar; eğer doğuştan şanslı bir mirasyedi değillerse..

Yersiz davranışlar sergileyen, hafif, çocuk mizaçlı, maceraperest, şımarık ve birazcıkta çılgın kızların yaşama tutunmaları, girişken oldukları için pratikte avantajlı duruma geçmelerini sağlarsa da olgun yaşlara adım attıklarında melankoli sarmalında noktalarlar yaşamlarını..

Tembel bir delikanlıya gönlünü kaptıran hoppa kızların işi zordur. Aynı şekilde hoppa kızlara abayı yakan tembel delikanlıların da mutlu olabildiği görülmemiştir. Elbette istisnalar yok değildir; onların yaşamları mercek altına alınıp incelendiğinde görülür ki, taraflardan birisi mirasyedidir.

Bu genellemeye karşın, edebiyat eserlerinde öne çıkan karakterler, tembel adamlar ile hoppa kızların maceralarını aktarırlar çoğunlukla.. Çünkü, onların yaşamları çok renklidir. Okuyucuları hiç bilmedikleri dünyalara, yaşamlara, düşünce ufuklarına savurur ve yürek hoplatan yaşamlarıyla adeta büyüler, ibret ve heyecan labirentlerine sürüklerler.

Kozmik düzeneğin dişlileri tıkır tıkır işlerken, gizemi çözülemeyen kripto yazılımlar, canlıların yaşamlarını değişmez kurallar zincirine sımsıkı bağlı tutar. Çalışkanlar, mantıklılar, tembeller, hoppalar, maceraperestler, kurnazlar, aptallar, fırsatçılar, açgözlüler, ihtiraslılar, zalimler, cimriler, bonkörler, güzeller, çirkinler, sert mizaçlılar ve romantikler. Aslında hepsi de kozmik yazılımın yarattığı kahramanlardır. Çoğunluk çocuk bırakarak göçüp gider bu dünyadan, bazıları da iz bırakarak..

Tembel adamlara gönül vermiş hoppa kızlardan geriye maceralı ve ibretlerle dolu öyküler kalır; eğer içlerinden biri işin erbabının dikatini çekerse, tadına doyulmaz muhteşem tablolara, şarkılara, şiirlere, öykülere, romanlara ve filmlere dönüşerek efsaneleşirler. Fakat, hoppa kızlara abayı yakan tembel adamlar insanlığın portreler galerisinde yer alamazlar. Olsa olsa hasbel kader tanıdıklarının sohbetlerinde ibretlik ara istasyon olarak hatırlanırlar.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük