Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Terör ve medya

info@haberdukkani.com 01 Nisan 2015 Çarsamba

İnsanlık suçu terör belası karşısında nasıl bir tavır alması gerektiğini bilemeyen medya, her olayda apışırken, kanayan toplum vicdanının yarasına bir kez daha kezzap döktü!

Adalet Sarayı'nda görev başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın kahredici "olay anı" fotoğrafını manşetlerine taşıyan medya kuruluşları, kamuoyunu ne kadar yaraladıklarının ve terör örgütlerinin amaçlarına nasıl da alet olduklarının bilincine ne zaman erişecekler?

Türk basın sektörü sansür ile oto/kontrol arasındaki farkı ne zaman algılayacak?

Her terör olayında aynı hatayı tekrarlayan basın sektörü, kamuoyunu bilgilendirmek yerine, kamu vicdanına kezzap dökerek reyting ve tiraj elde etmeye çalışması mesleki beceriksizlik ve sormsuzluk örnekleri sergileyerek saygınlığını, güvenilirliğini yitirip tiraj kaybediyor.

Habercilik refleksinden kaynaklanan yanlışlar editöryal denetim ile telafi edilebilecekken, "sansür" ile otokontrol arasındaki farkı ayır edilemiyor olması ne acı..

Her meslekte olduğu gibi basının da deneyimli kadrolara ne kadar ihtiyacı olduğu gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.

Gün gelecek insanlık terör belasının üstesinden gelmeyi başaracak, geriye medyanın ayıpları kalacak.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük