Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Terörü markalaştırmak insanlık suçudur

info@haberdukkani.com 28 Ağustos 2015 Cuma

Nederdir bilinmez necip Türk basını terör örgütlerini "markalaştırma" çabasında yıllardır oldukça ısrarcı tutum sergilemekten hiç vazgeçmiyor (!)

Her nerede bir terör eylemi gerçekleşse daha resmi makamlardan net bir açıklama gelmeden eylemi gerçekleştiren örgütten "üslenme" haberini alıralmaz,  yayına geçmekte bir sakınca görülmüyor.

Habercilik refleksi, zamanla ve rakip yayın kuruluşlarıyla yarış gibi daha pekçok mesleki zorunluluklar gözönüne alındığında bu işleyiş doğal gibi görünse bile, "gerçeklik süzgeci"nin kullanılmadığı kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Olaylarda gerçeklik yaşamın ta kendisidir. Ve içinde insan "aklı" yer alır. İnsan aklı, insanlık suçu olan terörün markalaştırılmasına karşı çıkar. Yasalar da..

Terör eylemi gerçekleştiren her örgütün amacı, adını duyurmak, toplum üzerinde dehşet ve korku uyandırmaktır. Bu yolla güç kazanmak ister. İnsan canı ve kanı üzerinde vahşi, acımasız vahşet sergiler. Hayatın aynası olan basın, terör eylemlerini haber yaparken, eylemi gerçekleştiren örgütün simgelerini, sloganlarını, mesajlarını ve adını kullanırken, örgütün sözcüleri ya da yönetim kadrolarını kamuoyuna yansıtırken çok dikkatli olmak zorundadır. Aksi halde terör örgütü tarafından kullanılan taraf olur.

Güvenlik güçleri ne zaman terör örgütlerine yönelik bir operasyon yapacak olsa, necip Türk basını derhal "canlı yayın"a geçer, hem de operasyonun en gereksiz detaylarına varıncaya kadar!

Türkiye ve dünya gerçekleri tümüyle bir kenara bırakılarak, yalnızca terör eylemlerine gereğinden çok daha fazla yer veriliyor olmasına ne demeli? işin bu yanına da sadece "pes doğrusu" diyebiliriz.

Dünya'nın en güçlü ülkesinde dahi Türkiye'deki gibi bir yayıncılık yapılmış olsa, o ülke ekonomisi zarar görür; sosyal yaşamı felç olur ve dünya o ülkeyi terör bataklığında boğulan ilkel bir ülke olarak algılayıp damgalar.

Sözü uzatmaya hiç gerek yok: "Terörü markalaştırmak insanlık suçudur."

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük