Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Tık reklam!

info@haberdukkani.com 07 Ağustos 2010 Cumartesi

Henüz emekleme dönemini yaşayan internet haberciliğinde taşlar yerli yerine oturmuş değil. Basın sektörünün dışındaki kulvarlardan pekçok kişi internet haber sitesi kurdu ve "internet gazeteciliği" adıyla anılan yepyeni bir gazetecilik başlatıldı. Hayırlı uğurlu olsun, hiç kimse üzerine alınmasın fakat; aynaya bakmakta da yarar olacağı unutulmasın.

Pazarcılık esnaflığından gelip internet gazeteciliğine soyunanlar, işsizlikten "pijamalı gazetecilik" yapmaya çalışanlar, Belediye arpalıklarından geçim sağlamayı hedefleyenler ve de daha nice hesaplarla maliyeti de son derece düşük olan internet sitesi ile vücut bulmaya çalışarak giderek genişleyen teknolojiye yaslı bir sektör oluştu. Ne güzel.. Vatana millete hayırlı olsun.

Girişim eşitliği ve özgür girişimcilik kaçınılmaz olarak medya sektöründe de var olabilmeli. Son yıllarda Türk medyasının içine sürüklendiği acınası durum ve burnundan kıl aldırmayan rotatif sahipleri gözönüne alındığında, teknolojinin nimetinden yararlanmayı bilen yeni girişimciler yazılı ve görsel basının burnunun sürtülmesinde büyük emeği olanlar. Hepsini alkışlamak gerekir.

Fakat bir başka gerçek daha var: Internet haber sitelerinin "reklam" alabilmek için yapmamaları gereken her ne var ise; hepsi yapılıyor!

Henüz emekleme dönemini yaşayan internet medyası, yazılı ve görsel medyanın bugünlere nasıl geldiklerini hiç unutmamaları gerekir. Onlar da reklam alabilmek, hükümetlerden kredi, teşfik ve ihale alabilmek için her yolu mübah saymışlardı. Şimdi internet medyası aynı yolda ilerliyor.

Reklam karşılığı ya da çeşitli alanlarda çıkarlara dayalı habercilik yapılıyor. Bu büyük bir felaket. İnternet siteleri "angaje" edilmiş durumdalar. Bundan daha kötü ne alabilir.

Gizli finansörler, reklamlar ve gizli kapaklı çıkar ilişkileri.. Gazetecilik bu koşullarda yapıldığı sürece "kamuoyu"nun güveni kazanılamaz.

Hiçbir medya organı çıkar ilişkilerine bağlı olarak sonsuza kadar ayakta kalamaz. Okuyucuya sırtını dayamak yerine, biryerlerin sırtında yükselmeye çalışanlar daima hüsrana uğramışlardır. Basın tarihinde sayısız ibretlik öyküler var. Emekleme dönemini yaşayan internet medyası çıkarlara dayalı ve angaje habercilik yapmak yerine bağımsız ve objektif yayıncılık yaparak, dev medya kuruluşlarının üzerinden silindir gibi geçip gazeteciliğe çok büyük katkılarda bulunabilirler.

Emekleme döneminden taytay dönemine geçildiğinde bir iki adımda yere düşen çocuklara hep gülümseyerek bakılır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük