Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Toprak ve para

info@haberdukkani.com 10 Mayıs 2022 Salı

Fikirler ve yasalar kapitalin hizmetindedir.

Kapital ise toprağın hizmetindedir. İnanmayan araştırabilir.

Bir de toprak ve para ilişkisi vardır!

Paranın karşısındaki en büyük güçtür toprak; inanmayanlar bunu da araştırabilirler.Paranın yenik düştüğü yerdir toprak.

Toprak bu yüzdendir ki, paradan çok daha değerlidir ve değerini daima korur. Toprağın gücünü "enflasyon" kıramaz.

Hiç parası olmayan toprak sahibi bir kişi zengindir. Bu öyle bir zenginliktir ki; ekonominin hiçbir entrikası karşısında iflas etmez.

Dev sanayi kuruluşları ve en güçlü şirketler gün gelir iflas bayrağını çekerler ama toprak asla iflas etmez.

Dünya'nın her neresinde olursa olsun toprak değerini korur. İster çöl ister buzullarla kaplı olsun yerkürenin her bir karış toprağı değerlidir.

Para ise hem her şey hem de hiçbir şeydir. Hele ki, toprağın karşısında...Altın, gümüş, döviz, bitcoin ve hisse senetleri peşinde koşup durur insanlar! Hepsi beyhude çabalardır, büyük bir kandırmacadır tümü, "toprak" hepsini çürütür.

Emlak fiyatlarındaki artışı gündeme taşıyan medya kalemşörleri, son yıllarda "emlak" üzerinde döndürülen entrikaları görmezden gelerek, "çığırtkanlık" yapıyorlar oysa gerçek çok farklı. Döviz, altın ve enflasyon karşısında "gerçek" değerinin altında tutulmaya özen gösterilen emlak, son 10 yıldır "baskı" altında tutuldu bundan kimse söz etmiyor nedense...

Baskı altında tutulan emlaklar değerinin altında fiyatlarla bankalar ile fırsatçı para babalarının eline geçti. Emlak piyasası özenle durgunlaştırıldı, sadece yabancılar ve simsarlar emlak satın alabildiler. Müteahhitler dahi çok büyük zorluklara sürüklendiler; bir çoğu battı. Bütün bunlar hepimizin gözleri önünde gerçekleşti ama dün olduğu gibi bugün de görmezden geliniyor. Bu durum sonsuza kadar süremezdi ve sürmedi de... Tıkandı.

Şimdi emlak "gerçek" değerine ulaşmaya doğru yelken açtı. Bu daha başlangıç, emlak fiyatları çok daha yükseklere tırmanacak.

Çünkü, para değersiz toprak değerlidir. Bu değişmez gerçeğe bağlı olarak "emlak" kendi değerini kendisi belirler...

Bilinsin isteriz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük