Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Tuhaf bir ABD düzeneği

info@haberdukkani.com 17 Ekim 2019 Perşembe

Gerçek kurgudan daha tuhaftır. Kurgu olasılıklara bağlı kalmak zorundadır; oysa gerçeğin böyle bir zorunluluğu yoktur. (Mark Twain)

Abraham Lincoln'ün ilk gizli servisi kurdurttuğu gün ölümcül olarak vurulduğunu acaba dünyada kaç kişi biliyordur?

Bir çok tuhaf ama gerçek öykünün insanlıktan gizlenmesinin kimbilir kimlere ne gibi çıkarlar sağladığını hiç birimiz bilemiyoruz. Bilip öğrenmeye çalışanların ise vay hallerine!

İnsan hafızasını pek çok yararsız bilgiyle doldurmakla görevli kılınan türlü mekanizmaları dahi bilebilme olanağından yoksunuz.

1940'lı yıllarda bir çok Japon binası ahşap ve kağıttan inşa ediliyordu. 1943'de ABD, çok gizli bir silah geliştirme projesi üzerinde çalışmıştı. Bir diş hekimi olan Lyte Adams'ın ortaya attığı bir fikir üzerine kolları sıvayan yönetim, yarım kilonun biraz altında olan bir yarasanın kendi ağırlığının üç katı bir ağırlığı rahatlıkla taşıdığını tespit etmişti.ABD'nin hedeflediği amaç: Bir milyon yarasayı zaman ayarlı yangın çıkartıcı bomba ile donattıktan sonra, bir gece yüksek irtifalardan Japonya'nın en kalabalık kentleri üzerinde serbet bırakmak, şafak söktüğünde yarasalar kuytu ve karanlık tavan aralarında saklanacaklardı, bu sayede yüzbinlerce Japon binasının içindekilerle birlikte yanıp kül olması sağlanacaktı!

ABD, diş hekimi Lyte Adams'ın ortaya attığı bu fikri test edip uygulamaya koyabilmek için beş milyon dolar bir harcama yapmış, yarasalara yüklenen yangın bombalarının çok etkili olacağını saptamış.

Görüyorsunuz ya ABD nelere kafa yorup neler için para harcayan bir ülkedir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük