Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Türk basınının sırrı

info@haberdukkani.com 05 Haziran 2011 Pazar

Son günlerde Türk basınının namlı dolmakalemleri arasında özeleştiride bulunanlar çıkar oldu ama basının en önemli sırrına henüz değinmeye cesaret edebilen çıkmadı.

Anlaşılan bu çok önemli sırrı açıklayacak kadar cesur olan namlı tek bir gazeteci ve gazete yöneticisi çıkamayacak ortaya..

Bari onu da ben gün yüzüne sürüvereyim de o yükten kurtulsunlar, nam ve şan da yine onların olsun. Nam ve şan hayatımda bana hiç lazım olmadı.

Basınının çok önemli sırrı şu: Türk basını hiç bir dönemde "İsrail'in aleyhinde" haberlere yer vermemiştir.

Türk basın emekçileri arasında "bilgisizliğinden" dolayı İsrail'in aleyhinde bir haber kaleme alan "gazeteciler" bir daha ömrü billah hiçbir gazetede iş bulamamışlardır. Meslek yaşamları birden bire son buluvermiştir.

ABD'nin aleyhinde haber yazan kalemlerin en namlıları dahi, bir zaman çile çektikten ve olmadık karalama kampanyalarına maruz kaldıktan sonra, yeniden basında iş bulmuşlar ve daha da önemli köşe başlarına getirilmişlerdir. Amma eğer İsral'in nasırına basan bir haber yapmaya kalkışmış ya da İsrail'in çıkarlarına dokunan bir kitap yazmış olanların ömür boyu yaşamları zindana çevrilmiştir. Sırf bu nedenle talihsiz bir şekilde sessiz sedasız nice batırılmış yayınevi vardır.

Gazete patronları ve yöneticileri İsrail aleyhinde bir haber yayınlamayı neredeyse "intihar" olarak görmüşlerdir.

Size bir de somut örnek vereyim:
Susurluk Skandalı'nı "Susurluk Bilmecesi"ne dönüştüren gazeteciler, şimdi gazete ve televizyon yöneticisi oldular! Susurluk gerçeklerini yazanlar, aynı kalemler tarafından İFTİRAlar ile karalanıp LİNÇ edildiler.

Türk basınının patronundan yöneticisine ve köşe yazarlarına kadar "gizli" bir İsrail korkusu sürüp gitmiştir yıllar yılı... Bu gerçeği de "İsrail, Türkiye'nin müttefikidir" kılıfı ile savunmuşlardır.

İşte İsrail ve işte burunlarından kıl aldırmayan necip Türk basınının anlı şanlı dolma kalemlerinin bilinmeyen ve "karanlık" bir yüzü..

Türk basını İsrail'e yıllarca kol kanat germiştir (İsrail'de Türk basınına kol kanat germiş olmalı) ve bundan sokaktaki vatandaşın hiç haberi olmamıştır.

The Economist dergisi Türk seçmenlere hangi partiye oy vermeleri gerektiğini tavsiye etme küstahlığında bulundu diye, kızıp köpürmenin ne anlamı var?

Önce Türk basınının sırlarına vakıf olmak gerekir.

Haydi bakalım şimdi bu yazdıklarımı "yalanlayacak" tek bir gazeteci çıksın ortaya da boyunu posunu ben de bir göreyim; tarihe ışık tutacak bir şekilde fiyakasını bozuvereyim.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük