Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Türk Tiyatrosu'ndan bir isim Ahmet Talat Bozok

info@haberdukkani.com 20 Kasım 2013 Çarsamba

Son yıllarda tanıdıklarım birer ikişer beni terk etmeye başladılar!

Türk tiyatrosuna bir ömür vermiş olan aktör Ahmet Talat Bozok, beni terk edip giden dostlar kervanına katılan en son isim oldu; yalnızlığım daha da çoğalıyor her geçen gün...


Atatürk'e en yakın isimler arasında yer alan Bozok Ailesi'nin bir ferdi olan Talat Bey, Türk tiyatro sanatının en önemli kilometre taşları arasında yer alan Muammer Karaca ile de akraba idi..


Tiyatro ve sinema dünyasında çok önemli bir yere sahip olan Vahi Öz'ün ölümünün ardından, kendisineden yaşca da büyük olan Jale Öz ile bir evlilik yaptığı için tiyatro camiasının hışmına da uğramış olan Talat Bozok, Gazetecilik Enstitüsü mezunuydu.

1949 yılında Balıkesir'de dünyaya gelen Talat Bozok, Cumhuriyet'in elit ailelerinden birine mensup olmanın bütün özelliklerine sahip olmasına karşın, "felek yangını" bir portre çiziyordu.. Bürokrat ve otoriter bir baba tarafından yetiştirilşmiş olmanın izleri ile elit sınıfa mensubiyetin disiplin ve zerafetini dilediği an şık biçimde yansıtabilen ama bir o kadar da bıçkın ve asi delikanlı karatere bürünüveren Talat Bey, ne bu dünya ile ne de düzen ile barışık değildi. Özü sözü dobra olduğundan, çıkara yaslanan komplimanı sevmediğinden olsa gerek, tiyatro sanatının tayfaları ondan uzak durmayı yeğliyorlardı.

Tiyatro sanatına gönül ve ömür vermiş bir aktör olarak, günlük sohpetlerimizde teatral sahneler sergiler, pandomim, mimik ve lehçe zenginlikleriyle süslediği isyanlarını dışa vurumlarında çevresindekiler üzerinde hayranlık uyandırır; bundan da içten içe gizli bir haz alırdı.

İnsan bu, her günü aynı olmaz ya; Talat Bey de eğer moral olarak günündeyse sohbetinden tat almamak mümkün değildi ama bir de ruhunu asilik kırbaçlamışsa eğer; dost bildikleri kaçacak delik ararlardı. Bu nedenle çoğunlukla "yalnız" kalır, yalnızlığını unutmak için de kendisini içkiye verirdi..

Gençlik günlerinde oldukça yakışıklı olan Talat Bey, hanımlar üzerinde çarpıcı bir parfüm kokusu etkisi uyandırır, tutanın elinde kalıp renkli maceralara yelken açarsa da dizginlenemeyen asi ruhu onu yine yalnızlık limanına savururdu. Onun dizginlenemeyen asi ruhunla rahmetli Aysel Gürel dahi baş edemeyip en sonunda pes edivermişti.

Özel Bir de tiyatro kurmuş olan Talat Bozok, son yıllarda pekçok televizyon dizisinde yer almış, çeşitli karakterleri başarıyla canlandırmış, sayısız sinema filminde üstlendiği roller ile Yeşilçam'a da emeği geçmiş bir isimdir.

Talat Bozok'u beni terk edenler kervanına katılan değerli müzisyenlerimizden rahmetli Reyman Eray tanıştırmıştı. Üstadı Cihangir'deki evinde ziyarete gittiğim bir gün tanımıştım Talat Bey'i.. Ne zaman Reyman Eray'ın evine gittiysem hep karşılaştığımız için de zaman içinde dost olmuştuk.. Talat Bozok'a en fazla tahammül edebilen arkadaşı hiç kuşkusuz ki; Reyman Eray olmuştur. Çelebi mizaçlı, kimseyi kırıp incitmemeye sanki yeminli olan Reyman Bey, Talat Bozok her ne yapsa yine de en küçük bir kırılganlık göstermediğinden olsa gerek, Talat Bey de Reyman Eray'ı görmeden edemez, haftada birkaç gün mutlaka evine uğrar, gelen gidenlerle hoş sohbetlere katılır, böylece yalnızlığını unutup avunurdu.

Kökleri aristokrat topraklarda yeşeren asi bir bohem çiçeği idi Talat Bozok. Asi bir yaşam sürdürdüğü dünyada insanlara kırgın ve küskündü.. Onu ya hiç anlamamış ya da yanlış anlamışlardı. Belki de anlamak bile istememişlerdi.

Önce Aysel Gürel, sonra Reyman Eray, ayrıldı aramızdan, şimdi de 11. 09. 2013 tarihinde Ahmet Talat Bozok...

Ahmet Talat Bozok'un kabrini ziyaret etmek, ruhuna bir Fatiha okuyup göndermek isteyenler için ve biricik oğluna kabrinin adresini vermek de boynumuzun borcudur; İstanbul-Pendik, Kurt Köy Mezarlığı, 1900 nolu kabir..

Hepsine Allah'dan Rahmet diliyorum.

Bir gün ben de onların gittiği yerde olacağım.. Şimdilik yoldayım, varabilmiş değilim yanlarına henüz..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük